Uyku Takibi İçin Kendi Enerjisini Üreten Akıllı Yastık

Uyku kalitesi ölçümü için takip edilen baş hareketlerini kullanarak kendi enerjisini üreten yastık geliştirildi.

İyi bir gece uykusu, sağlığı ve zindeliği korumak için elzem. Ancak bu, pek çok kişi için mümkün olmayabilir. Uyku bozuklukları sadece Amerika’da her yıl 70 milyon kişiyi etkiliyor. 

Piyasada çeşitli uyku takip cihazları olsa da bunların çoğu ya doğru ölçüm yapamıyor ya da düzenli olarak kullanılamayacak kadar müdahaleci. Çinli bilim insanları bu iki uç nokta arasında denge kuran akıllı bir yastık geliştirdi.

Yastık, uyku kalitesini doğru bir şekilde takip edebilmek için kafa hareketlerini izleyen bir dizi sensörle donatılmış. Rahat ve göze batmayacak şekilde tasarlanan yastık, rahatlarını bozmadan uyku takibi yapmak isteyenler için ideal bir çözüm. 

Bir triboelektrik nanojeneratör (TENG) ve esnek, gözenekli polimer triboelektrik katman setleriyle donatılan yastık, kendi enerjisini sağlıyor ve uyuyan kişinin baş hareketlerinden elektrik üretiyor.

Öncelikle uyku kalitesini izlemek için tasarlanmış olsa da bilim insanları geliştirdikleri yastığın, boyun rahatsızlığı olan hastaların izlenmesi veya uyku apnesi olan kişiler için erken uyarı sistemi gibi başka kullanımlar bulabileceğini düşünüyor.

Etiketler