Hayvansız Protein ve Koruyucu Üretmek İçin Yapay Zekadan Faydalanan Girişim

Laboratuvarda yetiştirilen yiyecekler artık bilim kurgu hikayesi değil. Geleneksel yöntemlerle yetiştirilen malzemelere alternatif olan kültür etler, neredeyse tüm hayvansal ürünleri daha sürdürülebilir bir versiyonuyla değiştirebilir. Şili merkezli biyoteknoloji girişimi Protera, çiçeklerde olduğu gibi doğal yolla oluşan proteinlerin aminoasit yapılarını kopyalamak için yapay zekayı (AI) kullanıyor. Tam bir protein oluşturulduktan sonra ise şirket, malzemeyi uygun ölçekte üretmek için fermantasyon kullanıyor.

Fermantasyon, proteinleri bir çiftçinin ekin veya hayvan yetiştirebileceğinden çok daha hızlı ve az alanda üretebiliyor. Ayrıca daha az kaynak kullanılıyor ve emisyonlar geleneksel tarıma oranla çok daha düşük. Proteinler doğal olarak meydana gelenlerin kopyası olduğundan palm yağı, kimyasal hidrojene yağlar ve gıdaların raf ömrünü uzatan katkı maddeleri de dahil olmak üzere bir dizi malzemenin yerine kullanılabiliyor. 

Şirketin henüz pilot veya geliştirme aşamasında olan dört proteini var. Protera Guard, fırınlanmış ürünlerin raflarda daha uzun dayanmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış küf önleyici özelliklere sahip bir protein. Protera Sense, tehlikeli trans yağlara ve palm yağına alternatif olarak gıdalarda doku için kullanılan bitki bazlı bir yağ. Antioksidan, köpüren ve emülgatör proteinler ise geliştirilmekte olan diğer iki protein. Köpüren protein yumurta yerine kullanılabiliyor. 

Etiketler