PriceRunner’dan Google’a 2.1 Milyar Euroluk Dava

İsveçli fiyat karşılaştırma şirketi PriceRunner geçtiğimiz Pazartesi yaptığı açıklamada, Alphabet’in sahibi olduğu Google’a yaklaşık 2.1 milyar Euro’luk dava açtığını duyurarak arama devinin arama sonuçlarını manipüle ettiği iddiasıyla yasal süreç başlatan son şirket oldu. 

Google, 2017 yılında verilen ve kendi fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmetini kullanmanın daha küçük Avrupalı rakiplerine karşı haksız avantaj sağladığını tespit eden 2.42 milyar Euroluk para cezasına karşı yaptığı temyiz başvurusunu geçtiğimiz Kasım ayında kaybetmişti.

PriceRunner CEO’su Mikael Lindahl Reuters’e verdiği demeçte, “Piyasayı kötüye kullanmaya devam ediyorlar ve hiçbir şey değiştirmiş değiller.” dedi.

İsveçli Fintech şirketi Klarna tarafından satın alınma sürecinde olan PriceRunner, İsveç’te açtığı dava ile Google’ın, 2008’den bu yana İngiltere’de ve 2013’ten bugüne İsveç ve Danimarka’da kaybettirdiği kar için tazminat ödemesini amaçladığını belirtti.  

Davanın mahkemede savunulacağını söyleyen Google sözcüsü, “2017’de alışveriş reklamlarında yaptığımız değişiklikler başarılı bir şekilde çalışıyor. PriceRunner Google’da alışveriş reklamlarını kullanmamayı seçtiğinden başkalarının başarılarını görmemiş olabilir.” dedi.

CEO Lindahl ise PriceRunner’ın uzun yıllar savaşmaya hazır olduğunu, on milyonlarca Euroluk dış finansman sağladığını ve kazanamaması durumuna karşı da gerekli adımları attığını belirtti.

Avrupa Komisyonu’nun 2017 cezası, Google’ın kendi alışveriş hizmetini desteklemek için internet aramalarını çarpıtarak rakiplerine ve tüketicilere zarar verdiğine dair çok sayıda şikâyet üzerine başlayan 7 yıllık bir soruşturmanın sonucuydu.

Komisyon, Google’ın arama sonuçlarında sistematik olarak kendi karşılaştırmalı alışveriş hizmetine öncelik verirken rakiplerinin hizmetlerini geri plana ittiğini tespit etmişti.

Klarna sözcüsü yaptığı açıklamada, “Avrupalı tüketicilere uzun yıllardır alışveriş hizmetlerinde gerçek bir seçim hakkı verilmedi ve bu dava bunun sona ermesini sağlamak için atılan bir adım.” dedi.

Klarna Kasım ayında PriceRunner’ı, 1.06 Milyar İsveç Kronu (124.36 Milyon Dolar) karşılığında yatırım şirketi Creades’ten satın almayı kabul etmişti. 

Anlaşmanın ilk çeyrekte yapılması bekleniyor. 

Axel Springer’in fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmeti şirketi Idealo’nun da 2019’da Google’a 500 milyon Euroluk dava açtığını hatırlatmış olalım.

Etiketler