Didi’nin New York Borsasından Çıkması ABD’deki Çinli Şirket Listelemesine Bir Darbe Daha İndirebilir

Reuters’ın 3 aralık tarihli haberine göre, bankerler ve danışmanlar, paylaşımlı yolculuk devi Didi Global’in New York menkul kıymetler borsasından çekilme planının, dünyanın en likit borsasında listelenen Çinli şirket sayısının bu yılki düşüşünün ardından daha da derin bir soğukluk yaratabileceğini belirtti. 

Didi’nin düzenleyicilerin listelemeyi durdurma isteklerine meydan okuyarak 30 haziranda New York borsasında işlem görmeye başlamasından beri, ABD’deki Çinli şirket listelemesi, teknoloji şirketlerine yönelik emsalsiz bir düzenleyici baskısıyla ilgili endişeler nedeniyle hızla düştü.

Didi’nin 4.4 milyar dolarlık halka arzından iki gün sonra, Çinli düzenleyiciler şirket hakkında hala devam eden bir soruşturma emri verdi, uygulama mağazalarına şirkete ait 25 mobil uygulamayı kaldırmalarını emretti ve uygulamayı Çin anakarasındaki yeni kullanıcılara engelledi. 

ABD hükümetinin denetim kurallarına uymayan Çinli şirketlerin listelenmesini durdurma tehdidi ile beraber bu düzenleyici eylem, Çinli şirket listelemesinde ağır bir durgunluğa neden oldu.

Dealogic verilerine göre, bu yılın ikinci yarısı, 2017’nin ilk yarısından bu yana Çinli şirketlerin ABD listelemeleri açısından en durgun altı ay oldu ve listelemeler toplamı geçen yıl 13,6 milyar dolar iken 2021’de şimdiye dek 13 milyar dolara ulaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yaptığı açıklamada, ABD borsalarında işlem gören Çinli şirketlerin bir devlet kurumunun mülkiyetinde veya yönetiminde olup olmadıklarını açıklamaları ve denetim detaylarına dair kanıt sağlamaları gerektiğini söyledi.

Şehrin finans sektörü, Didi’nin kararının listeleme gelişmeleri üzerindeki etkisini özümsediği için, Hong Kong’lu bir bankacı Reuters’a verdiği demeçte, “Artık Çin’den ABD’ye az sayıda halka arz göreceğiz.” dedi. 

Bankacı, medyaya konuşma yetkisi olmadığı için ismini vermeyi reddetti.

Smartkarma platformunda yayın yapan bağımsız araştırma analisti Mitchell Kim, halihazırda temkinli olan yatırımcıların Çinli şirketlerin dünyanın en büyük ekonomisinde yapacağı halka arzlar konusunda daha da endişeli olacaklarını söyledi.

Kim, “ABD’li yatırımcılar Çinli şirketlere yatırım yapmaktan çekinebilir, bu da Çinli şirketlerin ABD sermayesine erişiminin engellenmesine sebep olabilir. Özellikle Çinli teknolojiler daha büyük bir zorlukla karşı karşıya kalabilir çünkü pek çok teknoloji yatırımcısı ABD’de bulunuyor.” dedi.

Golden Gate Ventures ortağı Justin Hall, Didi’nin borsadan çekilmesinin küresel yatırımcıların Çinli teknoloji şirketlerine ilgisini olumsuz etkileyebileceğini, ancak Çinli perakende ve kurumsal yatırımcılar hakkında aynı şeyi söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

“Çinli teknoloji şirketlerinin artık ABD’de eskisi kadar sık ​​listelenmeyecek olması, Çin borsalarında oldukça başarılı halka arzları olamayacağı anlamına gelmiyor.” dedi.

“Aynı şekilde, Çin teknoloji şirketlerinin kurucuları, daha sonra çekilmeleri gerekecekse, ABD merkezli borsalarda listelenmek için gereken tüm zaman ve kaynakların boşa gideceği göz önüne alındığında, gelecekte daha güvenli borsaları tercih edebilir.”

Piyasa katılımcıları, ABD’de listelenmiş bir dizi Çinli şirketin, yedekleme amacıyla, son yıllarda Hong Kong’ta tali listelemeler uygulamasıyla birlikte Hong Kong’un Çin-ABD tartışmasından karlı çıktığını söylüyor.

Hong Kong’daki bir başka yatırım bankacısı, büyük miktarda veri işlemeyen Çinli şirketlerin yine de New York’ta listelenmeyi tercih edebileceği konusunda biraz daha iyimserdi.

Kaynaklar geçen ay Reuters’a verdiği demeçte, Çinli düzenleyicilerin Didi’nin üst düzey yöneticilerine, veri güvenliği konusundaki endişeler nedeniyle New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan çekilme planı hazırlamaları için baskı yaptığını söyledi. 

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermeyi reddeden bankacı, “Didi’nin sorunu verilerle ilgili. Veri sorunu çözülürse, o da düzelir.” dedi.

Etiketler