Amazon, ABD’den İnternet Projesi İçin 4.500 Ek Uydu Yerleştirme Onayı İstiyor

Reuters’ın 5 Kasım tarihli haberine göre, Amazon.com, dünya genelinde yüksek hızlı internet hizmetinden yoksun olan bölgelere geniş bant internet sağlama çabasının bir parçası olarak 4.500’den fazla ek uydu yerleştirmek için ABD iletişim düzenleyicilerinden onay istiyor. 

Amazon daha önce Project Kuiper programı aracılığıyla bu tür 3.236 uydu inşa etmek için en az 10 milyar dolar harcamayı planladığını söylemişti. Şirket geçtiğimiz günlerde Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC) proje için toplam 7.774 uydu yerleştirme onayı istedi.

Ayrıca Amazon, FCC’den 2022’nin sonuna dek iki prototip uydu fırlatmak ve işletmek için onay istedi.

Amazon, dokümanlarında uyduların kaliteli genişbantın eksik kaldığı coğrafi bölgeler de dahil olmak üzere dünya genelinde hanelere, hastanelere, işletmelere, devlet kurumlarına ve diğer kuruluşlara hizmet edeceğini söyledi.

“Bağlanabilirlik küresel bazda iyileşmiş olsa da, küresel nüfusun yalnızca %51’i ve gelişmekte olan ülke nüfusunun %44’ü çevrimiçi durumda” dedi.

FCC 2020’de, Elon Musk’ın SpaceX’i ile geliştirilen Starlink ağıyla rekabet etmek için alçak yörünge uyduları takımyıldızı planı Project Kuiper’ı onayladı.

Amazon, Musk’ı hükümetin koyduğu çeşitli kanunları yok saymakla suçlayarak milyarderle son zamanlarda fikir ayrılığına düştü.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Musk, uzaya fırlatma işinde rakipler. Bezos’a ait Blue Origin, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin SpaceX’e 2,9 milyar dolarlık bir aya iniş aracı sözleşmesi verme kararına itiraz etmişti, ancak konuya bakan yargıç geçtiğimiz günlerde bu itirazı reddetti.

SpaceX, 1.700’den fazla uyduyu yerleştirdi.

Bu haftanın başlarında FCC, Boeing Co’nun yüksek hızlı geniş bant internet erişimi sağlamak için 147 uyduyu fırlatma ve çalıştırma başvurusunu onayladı.

Boeing, çoğunlukla alçak yörünge uydularından oluşan bir V-bant takımyıldızı yerleştirme onayı almak için ilk olarak 2017’de FCC’ye başvurmuştu.

Boeing geçtiğimiz günlerde, uydu teknolojileri için çok yörüngeli bir gelecek gördüğünü söyledi. “Uydu iletişimine olan talep arttıkça, benzersiz müşteri taleplerini karşılamak için yörünge sistem ve frekansları arasında çeşitlilik gerekli olacak.”

Etiketler