Keiretsu Forum Türkiye, 2021 Yılında Yatırım Rekorunu Yeniledi

Devam eden küresel pandemiye rağmen yatırımcılar yeni iş alanlarına odaklanıyor. Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, melek yatırımcıların radarında insan odaklı girişimlerin olduğunu ve 1 yılda 20 girişime yatırım yaptıklarını belirterek, Türkiye Girişimcilik Ekosisteminde yatırım rekoru kırdıklarını açıkladı.

Dünyanın en yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, “Pandemide en çok dikkat çeken oyun sektörü oldu. 2 sene öncesine göre, Türkiye’deki oyun sektörü yatırımları yaklaşık üç katına çıktı. Aynı zamanda lojistik, otomotiv teknolojileri, eğitim teknolojileri, tarım, sağlık ve gıda sektörleri de ön plana çıkıyor. Melek yatırımcıların odağı da pandemiyle beraber biraz farklı bir yöne kaydı. Eğitim teknolojileri ve dünyadaki makro krizlere bakacak olursak siber güvenlik, küresel iklim krizi, eşitsizlik gibi konularda da artık yatırımcılar bu girişimlere bakmak istiyorlar. Genel olarak yatırımcıların şu anda radarında insan ve insan odaklı bütün girişimler var.” şeklinde konuştu.

Keiretsu Forum’un 2021 yılında yatırım rekoru kırdığını da vurgulayan Eren, “Pandemi koşulları dijital dönüşümü oldukça hızlandırdı. Teknoloji tabanlı girişimler yatırımcılar tarafından oldukça fazla ilgi görüyor. Bir yılda 20 girişime yatırım yaparak kırılması zor bir rekora imza attık. Türkiye Girişimcilik Ekosistemini desteklediğimiz için çok mutluyuz. Bununla birlikte bir yılda portföy şirketlerimizden iki tanesinin de ‘çıkış’ gerçekleştirmiş ve yatırımcılarımıza hatırı sayılı bir finansal getiri sağlamış olması hepimizi memnun etti.” dedi.

Eren “Geçen seneye baktığımızda üçüncü çeyrekte toplam, bütün ekosistem olarak 116 milyon dolarlık bir yatırım yapılmıştı. Fakat bugün ekosisteme baktığımızda 1.28 milyar dolarlık yatırım çıktı. Bu olağanüstü bir büyüme. Keiretsu Forum olarak açık ara en fazla yatırım yapan melek yatırım ağıyız. İmza aşamasında olan 6 girişim daha var. 2022’de ise hedefimiz daima daha üstüne koyabilmek. Nitelikli girişimlerle yatırımcılarımızı bir araya getirip 15 milyon TL’nin üzerine çıkmak. Bu seneyi 20 yatırımla kapatacağımızı düşündüğümüzde yine bu sayının üzerine çıkmak, daha iyi hizmet verebilmek, hem de Türk ekonomisine katkıda bulunmak her zamanki hedefimiz olacaktır.””

Etiketler