Patronunuzdan Kalıcı Olarak Evden Çalışma İzni İstemeden Önce Bu 4 Öneriyi Dikkate Alın

Bir yıldan fazla bir süredir pandemi kaynaklı evden çalışmanın ardından birçok profesyonel, evden çalışmanın bazı versiyonlarını (hibrit veya tamamen) daha uzun vadeli olarak sürdürmeyi kesinlikle tercih ettiklerini fark etti. Evle iş arasındaki yolculuğu ortadan kaldırmayı, yalnızlığın tadını daha fazla çıkarmayı ve iş-yaşam dengesini iyileştirmeyi sabırsızlıkla bekliyor olsalar da muhtemelen patronlarıyla bu konuşmayı yapmak için can atmıyorlar. Kurumun pandemi öncesi kültürüne ve kişinin yaptığı işin doğasına bağlı olarak, bu kesinlikle büyük bir rica olabilir, ancak bunu ele almanın doğru bir yolu var.

Always Wear Pants: And 99 Other Tips for Surviving and Thriving While You Work from Home kitabının yazarı Kevin Rizer, bu hassas ama önemli konuşmaya hazırlanan herkes için dört etkili öneri paylaşıyor.

1. Öneri – Öncelikle size değil, ekibe ve şirkete olan faydalarına odaklanın

Size fayda sağlamasaydı uzaktan çalışmaya devam etmeyi talep etmeyeceğiniz açık olsa da, Rizer buna odaklanmanın bir hata olduğunu belirtiyor. Rizer, “Talebinizi, uzaktan çalışmanın size nasıl fayda sağlayacağına göre değil, şirketinize nasıl fayda sağlayacağına göre çerçeveleyin. Evden çalışmanın esnekliğinden keyif almanız yeterli değil. Evle iş arasındaki yolculuk olmadığında nasıl daha fazla işi tamamlayabileceğinizi veya ofisteki araların ve aksamaların olmamasının neden daha yüksek bir düzeyde performans gösterebileceğiniz anlamına geldiğini açıklayın.” diyor. Uzaktan çalışma için kesinlikle gerçekçi bir iş süreci kurgulamanız gerekmese de, konuşmaya bu düşünce yapısıyla yaklaşmak kesinlikle yardımcı olur.

2. Öneri – Verileri belirtin

Bir zamanlar duvarında “Tanrı’ya güveniyoruz. Onun dışında herkes veri getirmelidir.” (In God we trust. All others must bring data) alıntısı asılı bir patronum vardı. Bunu hiç unutmadım ve o zamandan beri her zaman argümanlarımı doğrulanabilir gerçeklerle desteklemeye çalıştım. Benzer şekilde Rizer, uzun vadeli uzaktan çalışma durumunuzu güçlendirmeye yardımcı olması için eldeki verilerle gitmenizi öneriyor. “Bir süredir uzaktan çalışıyorsanız, metriklerinize bakın.” diye ısrar ediyor. “İdeal olarak, ofiste bulunduğunuz seviyede performans göstermişsinizdir (hatta bunu aşmışsınızdır). Bu, kendi yararınıza kullanabileceğiniz etkili bir bilgidir.”

3. Öneri – Esnek olun

Ne istediğimize odaklanmak bizim için kolay olsa da, patronunuzun veya kurumunuzun ne isteyebileceği veya uzun vadede uzaktan çalışmanızla ilgili ne gibi endişeleri olabileceği konusunda düşünerek konuşmaya girmek en etkili yol olabilir. Bu endişeleri azaltmanın bir yolu da konuşmaya net bir şekilde esneklik niyetiyle yaklaşmaktır. Rizer “Belki de patronunuz ayda birkaç gün ofiste olmanızı istiyor ya da şirketin gerçekten katılmanız gereken önemli satış toplantıları, eğitimleri veya konferansları var.” diyor. “Uzaktan çalışırsanız işinizin temel unsurlarının yarım kalmayacağını garantilemeye istekli olduğunuzu gösterin.” Gerçekten de, şahsen katılmanız gereken etkinlikler olacağını kabul ettiğinizi ve beklediğinizi bilmelerini sağlamak, yüksek öncelikli faaliyetlerle ilgili sahip olabilecekleri endişeleri önceden azaltır.

4. Öneri – Bir deneme süresi önerin

Patronunuz, siz uzun süreli evden çalışma teklifini sunduktan beş dakika sonra onaylamaya hazır olmasa da, bir deneme fikri gerçekten cazip (ve reddetmesi çok daha zor) olabilir. Rizer, “3-6 aylık bir deneme süresi önermek isteksiz bir patronu veya İK yöneticisini uzaktan çalışma ihtimalinize bakış açınıza yaklaştırmak için harika bir yol olabilir.” diyerek ısrar ediyor Bir deneme, sorumluluk ve risk düzeylerini açıkça azaltır ve size, diğerleri ofise geri dönerken bile uzaktan çalışma düzenlemesinin ne kadar etkili olmaya devam edebileceğini onlara gösterme fırsatı verir.

Birçok kurum ofise geri dönüş için sabırsızlandığından uzun vadeli bir evden çalışma düzenlemesi talep etmek göz korkutucu olabilir, ancak birçok profesyonel için doğru hareket şüphesiz bu olacaktır. Uzaktan çalışmaya karşı olan çoğu kişi için Covid-19 pandemi deneyimi, evden çalışmanın aslında oldukça etkili olabileceğini kanıtladı, ancak birçok yönetici ve lider kesinlikle bu fikre karşı dirençli olacak. Ev statüsünde uzun süreli çalışma talep etmeyi planlıyorsanız, olası direnci bekleyin, yaklaşımınızı planlayın ve gerekçenizi açıklayın. Bunları yaptığınıza memnun olacaksınız. 

Etiketler