Edtech Platformu Emeritus; SoftBank, Accel ve Diğer Yatırımcılardan 650 Milyon Dolar Değerinde Finansman Topladı

Dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kurumları tarafından çevrimiçi kurslar için kullanılan bir edtech platformu olan Emeritus geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, SoftBank Group Corp’a ait Vision Fund 2 ve Silikon Vadisi risk sermayesi şirketi Accel liderliğindeki bir finansman turunda 650 milyon dolar topladığını söyledi.

Singapur merkezli şirket, ağustos 2020’deki son finansman turunda değerlemesini dört katına çıkararak şu anda 3.2 milyar değerine ulaştığını belirtti. 

Büyük çaptaki finansman, çevrimiçi öğrenme ve ilgili teknolojinin pandemi kaynaklı artış yaşamasıyla geldi. SoftBank tek başına, Güney Kore’nin yapay zeka destekli özel ders girişimi Riiid Inc ve Zoom Video Communications Inc üretimi telekonferans programlarıyla kullanılabilecek araçlar üreten Class Technologies Inc de dahil olmak üzere sektörde birçok büyük yatırım yaptı.

Kurucu ortak ve CEO Ashwin Damera, Emeritus’un Silicon Vadisi edtech şirketi Coursera Inc’e benzerlik gösterdiğini ancak Emeritus’da sınıfların çok daha küçük ve daha etkileşimli olduğunu belirtti. 

Damera, Emeritus’un işinin büyük kısmının alternatif sertifika kurslarında olduğunu, ancak üniversitelerin de diploma veya kısmi diplomalar sunmak için bu teknolojiyi kullandığını sözlerine ekledi.

Finansman turundan elde edilen gelir, yeni kurslar geliştirmek ve şirketin işleri ile kapsama alanını genişletmenin yanı sıra genç öğrencilere bilim ve teknoloji öğretmek için kurulmuş bir platform olan iD Tech’in yakın zamandaki 200 milyon dolarlık satın alınması için kullanılacak. Şirket, halihazırda 80’den fazla ülkede 250.000 kişiye kurs verdiğini söyledi.

Emeritus; ABD, Avrupa, Latin Amerika, Güneydoğu Asya, Hindistan ve Çin’de 50’den fazla üniversite ile çalışıyor. Damera, şirketinin, Çin’in çoğunlukla lise veya daha küçük yaştaki öğrencileri hedefleyen şirketlere yönelik çevrimiçi özel ders yasaklarından etkilenmediğini söyledi.

Emeritus’un mevcut diğer yatırımcıları arasında Facebook Inc CEO’su Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’a ait Chan Zuckerberg Girişimi ve Sequoia Capital India Advisors yer alıyor.

Etiketler