Duolingo Uygulaması Bazı Çin Uygulama Mağazalarında Artık Mevcut Olmayacak

Reuters’ın 5 Ağustos tarihli haberine göre, Duolingo Inc geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, popüler dil öğrenme uygulaması Duolingo’nun Çin’deki bazı uygulama mağazalarında artık indirilemediğinin farkında olduğunu söyledi.

Duolingo’nun Çin uygulama mağazalarından kaldırılması, Pekin’in geçen ay kâr amacı güden, müfredata dayalı eğitime yönelik yönetmelik yayınlamasının ve sektöre yabancı yatırımı yasaklamasının ardından geldi ve ülkenin 120 milyar dolarlık özel ders sektörüne bir darbe vurdu.

Duolingo, cuma günü itibarıyla Huawei Technologies ve Tencent Holdings gibi şirketler tarafından işletilen Android uygulama mağazalarından indirilemedi. Apple Inc’in Çin uygulama mağazasında ise hala mevcuttu.

Pittsburgh merkezli Duolingo, “Sorunu çözmek için çalışıyoruz ve uygulamanın yakın gelecekte eski durumuna getirileceğini umuyoruz. Bu arada, Çin’deki mevcut kullanıcılar uygulamayı her zamanki gibi kullanmaya devam edebilir.”

Huawei ve Tencent, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Duolingo uygulamasını indirmek ücretsiz ve kullanıcıların 30’dan fazla dil öğrenmesini sağlıyor.

TikTok’un sahibi ByteDance perşembe günü çalışanlarına, eğitim sektöründeki personelini işten çıkarmayı ve bire bir çevrimiçi İngilizce dersi uygulaması Gogokid de dahil olmak üzere bazı özel ders faaliyetlerini sonlandırmayı planladığını belirtti.

Etiketler