Çin, Çevrimiçi Paylaşımlı Yolculuk Şirketlerine Yönelik Denetlemeyi Artıracak

Reuters’ın 30 Temmuz tarihli haberine göre, Ulaştırma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin’in işçi haklarının korunmasını güçlendirme planları kapsamında çevrimiçi paylaşımlı yolculuk şirketlerine yönelik denetlemesini artıracağını ve şirketlerin plana uygun olmayan operasyonlarını düzeltmesini zorunlu tutacağını belirtti.  

Bakanlık, herhangi bir şirketin adını vermediği bir açıklamada, paylaşımlı yolculuk şirketlerinin sürücü haklarını ihlal ettiğini, bazı platformların ise pazardaki adil rekabeti engellediğini tespit ettiğini söyledi.

Açıklamada, “Yasadışı” faaliyetleri olan paylaşımlı yolculuk şirketlerinin plana uygun olmayan araç ve personelin ihracını nasıl hızlandıracaklarına dair zaman çizelgeleri ve çalışma planları ortaya koymaları gerekeceği belirtiliyor.

Açıklamada, bakanlığın ulaştırma sektöründeki işçilerin hak ve çıkarlarını korumak için kurallar yayınlamayı planladığı bilgisi de yer alıyor. 

Çin’in paylaşımlı yolculuk devi Didi Global, halka arzında 4,4 milyar dolarlık finansman toplamasından günler sonra düzenleyicilerin artan baskısıyla karşı karşıya kaldı ve Çin Siber Alem İdaresi’nin bir soruşturmasının hedefi haline geldi. 

Didi, bakanlığın açıklamasına ilişkin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Çin’in piyasa düzenleme kurulu geçen hafta ayrıca gıda teslimat platformlarında işçi ücreti, sigorta ve teslimat sürelerinde genişleme hedefleyen reformlar başlattı. 

Etiketler