Market Otoparkında Yetiştirilen Sebzeler

ABD’li bir market zinciri, mağazanın otoparkındaki bir nakliyat konteynerında kendi sebzelerini hidroponik olarak yetiştirmeye başladı.

Tüketici ve işletmeler yerel yiyeceklerin tüketimiyle daha bağımsız ve dirençli gıda ağları oluşturmaya çalıştığı için “locavore” hareketi son yıllarda hız kazandı. Ancak, büyük şehirlerde yerel olarak beslenmek çok zor olabiliyor. ABD’li market zinciri Natural Grocers, taze ürünlerle dolu dikey bir dikim sistemini bulunduran bir nakliyat konteyneri olan GardenBox ile buna bir çözüm buldu.

GardenBox, mağazaların otoparkına yerleştiriliyor ve hidroponik olarak gıda yetiştirmek için kullanılıyor. Konteynerlerin yaklaşık 30 metrekaresi, normalde yetiştirilmesi için bir dönüm arazi gerektiren 4.000’den fazla organik marul yetiştirmek için yeterli. Ve tamamı mağaza raflarından sadece 82 adım ötede. Bitkiler köklerine dokunulmadan hasat edilip satılıyor, böylece daha uzun süre taze kalıyorlar.

Konteynerdeki ürünler, su ve organik besinler kullanılarak ve yıl boyunca yetiştiriliyor. Doğal turba ve hindistan cevizi kabuğuna her hafta ekilen yaklaşık 700 ila 800 organik tohum. Birkaç hafta sonra fideler, LED ışık kullanan dikey büyüme duvarlarına aktarılıyor. Marul yaklaşık sekiz haftada hasat için hazır hale geliyor. Besleme ve sulama otomatik ve sistem ayrıca hava sıcaklığını, nemi ve pH seviyelerini de takip ederek bir sorun olduğunda bahçıvanlara e-posta gönderiyor.

Yetiştirme biriminin yöneticisi Michael Boardman’a göre, kutular aynı zamanda ürünün yıl boyunca taze ve kaliteli olmasını sağlamanın mükemmel bir yolu. “Dışarıda bir metre kar ya da 35 derece sıcaklık olsa da ürünlerde istikrar gözlemliyoruz. Kutu, bu sıcaklığı düzenle konusunda gerçekten iyi bir iş çıkarıyor. Benim gerçekten en hoşuma giden yanı lezzet. Hepsinden çok daha yoğun bir tat alıyorsunuz.”

Etiketler