Mir, Rusya’daki Visa-Mastercard Düopolünü Bitiriyor

Avrupa’nın Visa ve Mastercard’a alternatif önerisi şekillenirken, Rusya’dan gelen kanıtlar, devletin etkisi olursa, yeni bir rakibin Amerikan devlerinin düopolünü bozabileceğini gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankası, Visa ve Mastercard ile rekabet edebilecek, yerli ve sınır ötesi bir plan fikrini uzun süredir dile getiriyor.

Geçen yıl, kıtadaki birçok banka nihayet Avrupa’daki tüketici ve satıcılar için bir kart, dijital cüzdan ve kişiler arası (P2P) ödeme sunan ortak bir pan-Avrupa ödeme sistemi vaat eden, Avrupa Ödemeler Girişimi (EPI) aracılığıyla harekete geçecek planlarını açıkladı. 

Visa ve Mastercard üstünlüğüne son verme görevi göz korkutucu olsa da, Rusya’dan gelen veriler bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Rusya, Kırım’ın ilhakına ilişkin ABD ve AB yaptırımlarına yanıt olarak 2015 yılının sonlarında Başkan Vladimir Putin’in emri üzerine Mir ulusal ödeme kartı ağını kurmuştu. Bu yaptırımlardan dolayı MasterCard ve Visa ülkedeki bazı bankalara hizmet vermemeye başlamıştı.

GlobalData’ya göre, 2020 itibarıyla, Mir tarafından tedavüldeki tüm banka kartlarının %28,62’sini oluşturan 74,6 milyon banka kartı çıkarıldı. Şu an Mir’in işlem değeri açısından pazar payı %25,3.

Ancak bu, Avrupa’nın uygulaması mümkün olmayan türden yoğun devlet müdahalesini gerektirdi.

Rusya hükümeti, devlet fonları ve sosyal yardımlardan yararlanan kamu sektörü çalışanlarının Mir ödeme kartlarına geçmelerini gerektiren yönergeleri onayladı. Emekliler için de benzer bir yönerge uygulamaya koyuldu. 

Bu sırada, yıllık işlem cirosu 40 milyon ruble (0,5 milyon $) fazla olan satıcıların Mir kartlarını kabul etmeleri gerekiyor. Alt sınır, mart ayında 30 milyon rubleye düşürüldü ve temmuz ayında 20 milyon rubleye inecek.

GlobalData ödeme analisti Chris Dinga şunları söylüyor: “Hükümetler ödeme şemaları (payment schemes) başlatabilir, yönerge ve düzenlemeler yoluyla ödeme şemalarının benimsenmesini teşvik ederek yerel işlemler ortamına hakim olabilir. Aslında bu Avrupa Komisyonu’nun kendi ödeme planını başlattığında izleyeceği model olabilir.”.

Etiketler