Peloton, Ohio’da 400 Milyon Dolarlık Yeni Bir Fabrika Planlıyor

2023 yılına dek orada ürün imal etmeyi umuyor

Peloton, bağlantılı bisikletlerini ve koşu bantlarını üretmek için Toledo’nun yaklaşık yarım saat güneyindeki Troy Township, Ohio’da bulunan bir ABD fabrikasına 400 milyon dolar yatırım yapma planlarını duyurdu. Yaklaşık 1 milyon metrekare olması planlanan tesisin adı Peloton Output Park. CEO’su John Foley bunun birkaç yıl alabileceğini kabul etse de, Peloton planın nihayetinde ürünleri için daha düşük fiyatları beraberinde getireceğini umuyor.

Şu anda Peloton, müşterilerinin çoğu ise ABD’de olsa da fitness ekipmanlarını çoğunlukla Tayvan’da üretiyor. Bu, şirketin pandemiden kaynaklanan yüksek talep ve uzun nakliye süreleri ile karşılaşması nedeniyle bu yılın başlarında nakliyede masraflı gecikmelere neden oldu. Şirketin fabrika duyurusu, olası bir veri sızıntısının yanı sıra güvenlik mücadelelerinin ve ardından hatalı koşu bandının geri çağrılmasının gölgesi ile de renklendi.

ABD merkezli üretim girişimleri, teknoloji şirketlerinin olumlu kamuoyu oluşturmaları için güvenilir bir yoldur ve bazen beklentileri karşılamakta zorlanabilirler. Bunun son örnekleri arasında Foxconn’un Wisconsin’deki kötü şöhretli fabrikası ve o zamanlar başkan olan Donald Trump’ın övündüğü, ne yeni olan ne de Apple tarafından işletilen, “yeni” “Apple” fabrikası sayılabilir. Peloton, oldukça kırsal bir bölgeye 2.000 yeni iş vaat ediyor, ancak bunun kanıtı, şirketin 2023 için planlandığını söylediği Ohio fabrikasından piyasaya sürülen gerçek Pelotonlar olacak. Duyuru iletisine göre, planları tamamlamak için şu anda yerel ve eyalet ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

Ohio fabrikası, ABD’de Peloton ekipmanı üreten ilk fabrika olmayabilir: şirket, Washington ve Kuzey Carolina’da fabrikaları bulunan fitness ekipmanı üreticisi Precor’u geçen yılın sonlarında satın aldı. Peloton’un bu yılın sonuna dek bu fabrikalarda bazı ekipmanları geliştirmeye başlamayı umduğu bildiriliyor.

Etiketler