Elon Musk’ın Neuralink’i, Düşünerek Video Oyunu Oynayan Beyninde Çip Olan Maymunu Gösteriyor

Milyarder girişimci Elon Musk’ın beyin çipi girişimi geçtiğimiz Cuma günü, yeni teknolojinin implantlarının takılmasından sonra basit bir video oyunu oynayan bir maymunu gösteren kamera görüntülerini yayınladı.

Neuralink tarafından hazırlanan 3 dakikalık video, beyninin her iki tarafına çip yerleştirilmiş erkek bir makak maymunu olan Pager’ı ‘Mind Pong’ oynarken gösteriyor. Pager Joystick kullanma konusunda eğitilmiş olsa da Joystick artık bağlı değil. Sadece elini yukarı veya aşağı hareket ettirmeyi düşünerek raketi kontrol ediyor.

Musk perşembe günü şu tweeti attı: “İlk Neuralink ürünü, felçli bir kişinin bir akıllı telefonu zihniyle, başparmak kullanan birine kıyasla daha hızlı kullanmasını sağlayacak.”

“Daha sonraki sürümler sinyalleri beyindeki Neuralinks’ten vücut motor/duyu nöron kümelerindeki Neuralinks’e aktarabilecek ve böylece, örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlayacak. Cihaz, kafatasıyla aynı hizada yerleştiriliyor ve kablosuz olarak şarj oluyor, böylece tamamen normal görünebilir ve hissedebilirsiniz.”

Videonun seslendirmesi, Neuralink’in maymunun motor korteksinin el ve kol hareketlerini koordine eden bölgelerine yerleştirilmiş 2.000’den fazla elektrotu kullanarak beyinden gelen elektrik sinyallerini kaydedip deşifre ederek çalıştığını söylüyor.

“Bu verileri kullanarak, sinirsel aktivite kalıpları ile ürettikleri farklı joystick hareketleri arasındaki ilişkiyi matematiksel olarak modelleyerek şifre çözücüyü ayarlıyoruz (calibrate).”

2016 yılında Musk’ın ortaklığıyla kurulan San Francisco merkezli Neuralink; Alzheimer, demans ve omurilik yaralanmaları gibi nörolojik rahatsızlıkları iyileştirmeye ve insanlığı yapay zeka ile kaynaştırmaya yardımcı olmak için kablosuz beyin-bilgisayar çipleri yerleştirmeyi hedefliyor.

Musk Ağustos 2020’de, Neuralink çip implantı bulunan bir domuzu gösterdi ve bunu “kafatasınızdaki Fitbit” olarak tanımladı.

Musk, Tesla Inc ve SpaceX gibi şirketler aracılığıyla, roket ve elektrikli araçlar da dahil olmak üzere, önceden akademik laboratuvarlarla sınırlı olan teknolojiyi geliştirmek için çeşitli uzmanları bir araya getirmesiyle tanınıyor

Etiketler