Rusya, Twitter’ı Yavaşlatmasının Ardından, ABD’yi Haksız Rekabete Girmek İçin Bilişim Teknolojisini Kullanmakla Suçluyor

Reuters’in haberine göre, geçtiğimiz Cumartesi günü Rusya, ABD’yi bilişim teknolojisi imkanlarını haksız rekabete girmek için kullanmakla; sosyal medya platformlarını ise keyfi ve gelişigüzel bir şekilde içerik sansürlemekle suçladı.

Rusya bu hafta, yasaklı içeriğin kaldırılmaması olarak tanımladığı şeye misilleme olarak Twitter’ın hızını yavaşlattığını söyledi. ABD platformunu tamamen bloke etmekle tehdit etmesi, Moskova ve ABD sosyal medya şirketleri arasındaki anlaşmazlığı kızıştıran bir hamle oldu. 

Twitter’ın şu anda bazı Rus medya organlarını “devlete bağlı medya” olarak etiketlemesi, Moskova tarafından kınandı. Başkan Vladimir Putin Aralık ayında Rusya’ya ABD sosyal medya devlerini kısıtlamak için yeni yetkiler tanıyan yasaları imzaladı.

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Cumartesi günü Facebook’ta şunları yazdı: “Platformlar, prensipte, kendilerini yönetmek için birleşik standartlara sahip değil. Bu anlamsal ve teknolojik bir çıkmazdır.” 

“Dijital içerik, bir mahkeme veya ilgili yetkili makam kararı olmaksızın, belirli moderatörler tarafından keyfi ve gelişigüzel bir şekilde sansürleniyor.”

Twitter geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, çevrimiçi ve herkese açık sohbeti engelleme ve kısma girişimlerinin artmasından derin endişe duyduğunu; Rusya’nın Twitter faaliyetini yavaşlatma hareketinin ifade özgürlüğü üzerindeki etkisi hakkında kaygılı olduğunu belirtti.

Zakharova, “Washington’un hedefi açıktır: bilişim teknolojisi imkanlarını her alanda haksız rekabet için kullanmak.” dedi.

Etiketler