Íslandsbanki Karbon İzleme Uygulamasını Piyasaya Sürüyor

İzlandalı Íslandsbanki, kullanıcıların mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla karbon ayak izlerinin takibini yapmasını sağlayacak.

Banka, Meniga’nın yeşil bankacılık açılış ürünü olan Carbon Insights’ı dijital bankacılık teklifine dahil ediyor ve kullanıcılara harcama profillerini baz alarak, harcama kategorilerine ve zaman dilimlerine bölünmüş bir şekilde toplam karbon ayak izlerinin bir tahminini sağlıyor. Araç ayrıca, kullanıcılara harcama davranışlarını değiştirmeleri ve kişisel tasarruflarını artırmaları için ipuçları da sunacak. 

İşlemlerin ve satın alımların karbon ayak izi; çevre araştırmaları ile mal ve hizmetlerin karbon emisyonlarına ilişkin veri tabanlarını kullanan veri bilimcileri ekibinin yarattığı Meniga Karbon Endeksi aracılığıyla hesaplanıyor. Endeks, bir para birimine göre ağırlıklandırılmış yaklaşık 80 harcama kategorisinin karbon yoğunluğu değerini içeriyor. Belirli bir harcama kategorisinde bir alım yapıldığında, o kategorinin karbon yoğunluğu değeri alım miktarı ile çarpılarak karbon ayak izi tahmini hesaplanıyor.

Meniga’nın yakın zamanda yaptığı bir anket, teknolojisini deneyen tüketicilerin % 80’inin artık karbon ayak izlerini tahmin etmelerine yardımcı olması için bankacılık uygulamalarını kullanmak istediğini ortaya koydu. 

Meniga’nın CEO’su ve kurucu ortağı Georg Ludviksson şu yorumu yapıyor: “Dünya genelinde giderek daha fazla insan iklim değişikliğinin sonuçları konusunda endişeli hale geldikçe, insanları gezegenimizi korumaya yardımcı olmak için harekete geçme imkanı veren çözüm ve girişimlere duyulan ihtiyaç bir iş zorunluluğu haline geldi.”

“Kişisel finans verilerimizin koruyucuları olarak bankalar, karbon bilincine sahip tüketicilerin hızla büyüyen hareketinin günlük tüketimlerinde bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olmada önemli bir rol oynayan, benzersiz bir konumdadır.”

Etiketler