Eftpos Avustralya, Ulusal QR Kodu Ödeme Planını Piyasaya Sunacak

Avustralya’nın ulusal banka kartı (debit kart) programı Eftpos, çevrimiçi, mobil ve fiziksel ödeme işlemlerini kapsayan bir QR kod ödeme ağı lansmanının ayrıntılarını duyurdu.

Eftpos, ulusal lansmanının 2022’de tamamlanması beklenen QR kod ödeme ağını yıl ortasına dek denemeye almayı hedefliyor. 

CEO Stephen Benton bu hareketin, Avustralyalıların günlük Covid-19 bildirim etkileşimleri vasıtasıyla giderek artan QR kod aşinalığı ile aynı zamana denk geldiğini söylüyor.

“QR kod ödeme ağı, mevcut eftpos ağının yanı sıra, çok sayıda API’yi, tüketici dijital cüzdanını ve destekleyici teknolojileri bağlayarak; yerel işletmeler için seçenek ve muhtemel maliyet tasarrufu sağlayarak yerli inovasyonu mümkün kılacak.” diyor.

Ayrıca şirket geçen yıl kasım ayında satın aldığı Beem It mobil cüzdanı aracılığıyla yeni bir gerçek zamanlı para yatırma ve çekme mesajlaşma özelliğini de piyasaya sürdü.

Benton; “Para yatırma ve çekme, Beem It’in Avustralyalı çok ağlı banka kartı sahipleri arasındaki uçtan uca P2P işleminde eftpos kullanarak ödemeyi ödeyenin banka hesabından başlatıp parayı saniyeler içinde ödeme yapılan kişinin banka hesabına yatırmasına olanak sağlıyor.” diyor.

Etiketler