Zillow’un 3D Home Uygulaması Evinizin Boyutunu Hesaplamak İçin Artık Yapay Zekâ Kullanabiliyor

Zillow, 3D Home uygulamasının artık bir kullanıcının yüklediği taramaları baz alarak ev kat planları oluşturabileceğini duyurdu. Şirketin yapay zekâ teknolojisiyle desteklenen yeni özellik, şimdi Zillow 3D Home uygulamasında mevcut ve salgın sırasında taşınmak isteyen veya Nebraska’da bir malikanede yaşama hayali kuran herkes için faydalı olabilir.

Zillow 3D Home, müşterilerine kendi sitesindeki ilanları (listelemeleri) daha kapsamlı bir şekilde görüntülemenin; emlakçılar ile mülk yöneticilerine ise bu listeleri oluşturmanın daha kolay bir yolunu sunmak amacıyla ilk olarak 2019’da piyasaya sürüldü. Bir telefon veya 360° kamera ve Zillow 3D Home uygulaması kullanılarak, uygulamanın bir 3D tura ekleyebileceği bir dizi fotoğraf yüklenebiliyor. Görüşe açık evde gezinmekle tam olarak aynı olmasa da uygulama bir mekân hakkında fotoğraf veya video turlarının verebileceğinden daha fazla bilgi verebilir. 

Zillow, evinizin haritasını oluşturmanın ötesinde, yapay zekanın yüklediğiniz fotoğrafları baz alarak odaların boyutlarını ve alanını kestirebileceğini söylüyor. Yapay zekanın bu ölçümleri hesaplamada ne kadar isabetli olduğunu test etmeden söylemek zor olsa da yıl boyunca sayısı daha da artacak 25 pazarda mevcut olan özellik sayesinde kendi başınıza deneyebilme şansınız çok yüksek. 

3D Home’un özelliklerini genişletmek, salgın sırasında taşınmak isteyen ama evi mutlaka güvenli bir şekilde görme şansı olmayan kişiler için mantıklı olmasının dışında Zillow’un evde mahsur kalan milyonlarca insan için bir eğlence kaynağı olarak kullanıldığının farkında olduğunu da ifade edebilir. Aktör ve yazar Dan Levy’nin yer aldığı ve insanların aşk hayatlarına “renk katmak” için Zillow’un kullanılmasına odaklanan yeni Saturday Night Live skeçinde bu fikir oldukça kısa ve öz bir şekilde ele alındı. 

Bu insanlar bir ev satın almaya ya da kiralamaya yönelir mi tamamen apayrı bir sorun, ancak Zillow popüler olmaya devam ederse, insanlar taşınmaya hazır olduklarında ilk önce onu kullanma ihtimalleri oldukça yüksek.

Etiketler