Evsizlerin Barınması İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Uyku Kapsülleri

Evsizler İçin Kapsül

Rüzgâr ve su geçirmez Ulmer Nest, evsizleri zorlu kış şartlarından korumak için bir acil durum sığınağı işlevi görebilir. 

Almanya’da evsizliği araştırırken, Ulm merkezli bir tasarımcı ve bilgisayar bilimci ekibi, evsiz pek çok kişinin özel evsiz barınaklarında kalmak istemediği sonucuna vardı. Nedenler evcil hayvanlarından ayrılmayı istememekten suç ve şiddet korkusuna kadar değişiyordu. Ekip, bunu göz önünde bulundurarak, özellikle bir Alman kışının sert, sıfırın altındaki sıcaklıklarında barınak sağlamak için uyku kapsülleri geliştirdi. Ulmer Nests olarak adlandırılan iki prototip, Almanya’nın Ulm kentinde kuruldu. Kapsüller masif ahşap ve toz boya kaplı metal kullanılarak yapıldı ve güneş panelleri ve diğer gerekli teknolojilerle donatıldı.

Ekonomik ve ekolojik yönlerinin yanı sıra dayanıklılık ve yalıtım özellikleri sebebiyle ana yapı malzemesi olarak ahşap seçildi ve yoğun temizlik gerektiren parçalarda metal kullanıldı. Montajı yapıldığında Ulmer Nests hava şartlarından koruması için bir boyayla kaplanıyor. Kapsülün iç kısmı, temiz hava sağlamak için bir ısı dönüştürücü (eşanjör), GPS sensörleri, duman alarmları ve Ulmer Nest üyelerine geceyi içeride geçiren birinin olduğunu bildiren bir hareket algılama sistemi ile donatıldı. Ayrıca, yangınlara karşı korunacak şekilde tasarlandı ve elektronik bir doğrulama sistemi içeriyor, böylece bölmeler içeriden kilitlenebiliyor.

İlk Ulmer Nests örnekleri, pilot bir projenin parçası olarak 2020 kışında kuruldu. Kapsüller hala erken test aşamalarında olsa da ekip, kapsüllerin işlevlerini geliştirmek için yapılan ayarlamalarla, yakında Almanya’nın dört bir yanındaki evsizler için makbul bir dinlenme sağlayabileceklerini umuyor.

Etiketler