Google, Bulut Satışları Yükselirken Transatlantik Deniz Altı Kablosu Dunant’ı Hayata Geçirdi

Google’ın tamamen kendisine ait ikinci deniz altı kablosu artık hizmete hazır. Duyuru, şirketin üç aylık periyotta rekor düzeyde gelir açıklamasından kısa bir süre sonra geldi, bunda yükselen bulut satışları önemli bir rol oynuyor.

2018’de internet devi, Dunant kablosuna yönelik planlarını açıkladı. Dunant; depolama, analiz (analytics), makine öğrenimi, video streaming, e-posta ve çeşitli kurumsal teklifler gibi bulut bilişim hizmetlerini güçlendirmek için altyapı yatırımlarını ikiye katlayan Google’ın son on yılda desteklediği bir düzineden fazla projeden biri.

Dunant, ABD’deki Virginia Beach’ten Saint-Hilaire-de-Riez, Fransa’ya kadar 6.400 km (3.977 mil) uzanıyor ve Google’ın kendi kendine finanse ettiği ilk deniz altı kablosunu piyasaya sürmesinden neredeyse iki yıl sonra hayata geçti. Curie, Nisan 2019’da faaliyete geçti ve Los Angeles’tan başlayıp Pasifik kıyısı üzerinden Şili’ye kadar 10.000 km uzanıyor.

Google, 2018’de Dunant’ı duyurduğunda, internet devi projeyi 2020’nin sonlarında bitirmeyi umduğunu söylemişti. Dolayısıyla, hedefini yalnızca birkaç ay farkla kaçırdı.

Google’ın artan altyapı yatırımları diğer büyük teknoloji şirketlerinin yatırım trendleri ile uyumlu. Google’ın kardeş şirketi Loon, güneş enerjisiyle yüksekte uçan balonlardan oluşan bir ağ aracılığıyla ulaşılması zor yerlere internet sağlamak için yola çıkmıştı, ancak Alphabet bu projeyi yalnızca birkaç hafta önce bitirdi.

Dunant aslında Microsoft ve Facebook tarafından finanse edilen başka bir deniz altı kablosunu, 2017’de faaliyete geçen ve Virginia Beach’ten İspanya’nın kuzey kıyısındaki Bilbao’ya kadar 6437 km uzanan transatlantik Marea internet kablosunu, anımsatıyor.

Uydular ve benzer teknolojiler, interneti Dünya’nın en uzak bölgelerine iletmede giderek daha büyük bir rol oynayacak olsa da, okyanus tabanlarına yayılmış fiziksel kabloların çok daha fazla kapasite ve daha düşük gecikme süresi sunması, bulut yarışında Microsoft ve Amazon ile arayı kapatmaya çalışırken Google için çözüm yolu olacak. Su altı kabloları bugün tüm internet trafiğinin tahmini % 98’ini taşıyor ve saniyede 250 terabit (Tbps) hız vaat eden Dunant, potansiyel bulut müşterileri için Google’ın cazibesini büyük ölçüde artıracak.

Google’ın kendine ait üçüncü deniz altı kablosu Equiano’nun Portekiz’i Güney Afrika’ya bağlayarak bu yılın sonlarında açılması bekleniyor. Ayrıca, 2022 için ABD, İngiltere ve İspanya’yı birbirine bağlayacak Grace Hopper’ı planlanıyor. Google, toplamda, dördü tamamen kendisi tarafından finanse edilen 15 deniz altı kablosuna yatırım yaptı.

Etiketler