Danimarka, Rüzgâr Enerjisi İçin Enerji Merkezi Olarak Hizmet Verecek Yapay Ada İnşa Etmeyi Planlıyor

rüzgar enerjisi

Danimarka hükümeti, İskandinav ülkesi tamamen yenilenebilir bir enerji şebekesine geçişini hızlandırmaya çalışırken, Kuzey Denizi’nde bir rüzgâr enerjisi merkezi olarak hizmet verecek dünyanın ilk yapay adası olarak ilan ettiği yapıyı inşa etme planını onayladı. 

En az 120 bin metrekare büyüklüğünde veya 18 futbol sahası kadar büyük olması yönüyle Danimarka tarihinin en büyük inşaat projesi olan ada, Jutland yarımadasının batı kıyısına 80 km uzaklıkta yer alacak ve mülkiyeti Danimarka devleti ve özel şirketlerin ortaklığında olacak.

Adayı çevreleyen en az 200 açık deniz rüzgâr türbininden elektrik toplayacak olan enerji merkezi, başlangıçta Danimarka ve komşu ülkelerdeki (Hollanda ve Almanya dahil) 3 milyon haneye elektrik sağlamak için yeterli yeşil enerji dağıtacak ve adanın inşaatı çeşitli aşamalarda büyütüldüğü için bu sayı nihayetinde 10 milyon haneye ulaşacak. 

2030 yılına kadar tamamlanması planlanan ada merkezi, Avrupa Komisyonu’nun AB’nin toplam açık deniz rüzgar kapasitesini 2050 yılına dek mevcut 12 GW seviyesinden 300 GW’a çıkarma stratejisinin bir parçası olarak 10 gigawatt (veya 10 milyar watt) potansiyel kapasiteye sahip olacak. 

Danimarka zamanla, 2030 yılına dek Danimarka’nın Baltık Denizi’ndeki Bornholm adasında toplam 2 GW kapasiteli ikinci bir rüzgâr enerjisi merkezi kurmayı planlıyor.

Geçen yıl, AB’nin en büyük petrol üreticisi olan Danimarka (Norveç ve İngiltere blokta değil), Kuzey Denizi’ndeki tüm petrol ve gaz çıkarma faaliyetlerine 2050 yılında son vermeyi taahhüt etti. Aynı yıl AB bloğu da iklime zararsız hale gelmeyi (yani, net sıfır karbondioksit salınımını başarmayı) hedefliyor. Siyasi yelpazede, Danimarka parlamentosunun geniş bir çoğunluğu enerji merkezinin inşasını destekliyor. Danimarka İklim ve Enerji Bakanlığı’na göre, Kuzey Denizi’ndeki açık deniz rüzgar enerjisi muazzam bir potansiyele sahip. Bölgedeki ülkeler 2040 yılına dek bölgeye ait rüzgâr santrallerinin toplam kapasitesinin 150 GW’a ulaşarak 150 milyon hanenin elektrik talebini karşılayacak hale gelmesini bekliyor. 

İklim Bakanı Dan Jorgensen, “Bu, Danimarka ve dünya çapında yeşil geçiş için gerçekten harika bir an. Bu karar Danimarka’da ve dünyada yeni bir sürdürülebilir enerji üretimi çağının başlangıcını işaret ediyor ve çok iddialı iklim hedeflerini büyüme ve yeşil işler ile ilişkilendiriyor. Avrupa açık deniz rüzgarının muazzam potansiyelinin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayacak.” dedi. 

Kuzey Denizi adasını inşa etmenin, 10 GW’lık bir kapasite oluşturmanın ve gerekli altyapıyı geliştirmenin toplam maliyeti 34 milyar dolar.

Danimarka, dünyanın ilk açık deniz rüzgar çiftliği olan toplam 5 megawatt kapasiteli Vindeby Offshore Rüzgar Çiftliğini 1991 yılında Danimarka’nın Lolland adasında inşa etti.

Etiketler