Biyoplastikten Yüksek Teknoloji Kayak Gözlükleri Geliştirildi

İsveçli bir şirket, özellikle kayak kıyafetleri için tasarlanmış biyoplastik kullanarak yüksek teknoloji kayak gözlükleri geliştirdi.

İsveçli spor gözlük markası Spektrum, kendi imzasını taşıyan bitki temelli biyoplastik ile üretilen yeni bir kayak gözlüğü koleksiyonunu piyasaya sürdü. Bitki bazlı malzemelerin kullanımıyla tanınan şirket, Östra adı verilen yeni gözlük serisine de bir dizi yenilikçi özellik ekledi.

Şirketin ürettiği çerçeveler, insan tüketimine yönelik olmayan mısır ve hint fasulyesi türevlerinden yapılmış bir reçine kullanılarak hazırlanıyor. Spektrum, daha sonra renk enjekte edilen polimer peletler oluşturmak için malzemeleri değiştiren benzersiz bir işlem uyguluyor. Bu işlem, Spektrum’un tüm çerçevelerine yoğun bir renk sağlarken ürünün genel dayanıklılığını ve çizilme direncini de artırıyor.

Şirket biyomalzemelerin kullanımının, çalışanları ve çevreyi de tehlikeli solvent (çözücü) ve kimyasallara maruz kalmaktan koruduğunu iddia ediyor. Yeni Östra koleksiyonunda ayrıca, lenslerin hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilmesi için manyetik bir lens değişim sistemi de bulunuyor. Modellerden biri, farklı ışık koşullarına hızla uyum sağlayabilen bir Zeiss fotokromik lens içeriyor. Çerçeve üzerindeki döner destekler, kullanıcının yüzü üzerindeki baskının ergonomik bir uyum sağlayacak şekilde ayarlanmasını sağlıyor.

Şirket kısa süre önce sürdürülebilirliğe olan bağlılığından dolayı ISPO altın ödülü kazanmıştı. Ödül hakkında yorum yapan Spektrum CEO’su Andreas Nilemo, “Spektrum, gözlüklerini sürdürülebilir bir şekilde tasarlama ve geliştirme konusunda kararlıdır. ISPO’da Altın Ödülü kazanmak, özverili çalışmalarımızın karşılığını aldığımızı ve bir şirket olarak gelecek için doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyor.” dedi. 

Gözlük üreticileri, sürdürülebilir plastikler, özellikle de biyoplastikler kullanmaya yönelik hareketin ön saflarında yer alıyor. Yakın zamanda Hint fasulyesinden türetilen bir plastik kullanılarak 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen ve yemeklik yağ atıklarından üretilmiş plastikten yapılan bir gözlüğe şahit olmuştuk.

Etiketler