Korea IT News, Apple ve Hyundai’nin Elektrikli Otomobil Üretiminde Anlaşmaya Vardığını Açıkladı

Kore IT News yerel gazetesinin geçtiğimiz pazar günü yayınladığı habere göre, Hyundai Motor ve Apple Inc şirketleri mart ayına dek otonom elektrikli otomobiller için bir ortaklık anlaşması imzalamayı ve 2024 gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde üretime başlamayı planlıyor.

Haber, başka bir yerel medya kuruluşunun; şirketlerin 2027’de sürücüsüz bir elektrikli otomobili piyasaya sürmeyi hedeflediklerini söylemesinin ardından gelen ve Hyundai hisselerini yüzde 20 artıran, Hyundai Motor’un Apple ile ön görüşmelerde olduklarını bildirdiği cuma günkü açıklamasının üzerine yapıldı.

Hyundai Motor, pazar günkü haberle ilgili yorum yapmayı reddetti ve cuma günü yapılan açıklamayı yineleyerek otonom elektrikli araçların geliştirilmesi konusunda çeşitli şirketlerden olası işbirliği talepleri aldıklarını ifade etti.

Apple ise konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Kore IT News, haberde yer alan üretim yeri ve kapasitesi ile anlaşmanın imzalanması ve pilot araçların piyasaya sürülmesi hakkındaki zaman dilimlerinin de içinde olduğu ayrıntıları kaldırarak haberin güncellenmiş bir versiyonunu yayınladı.

Haberin önceki hali, şirketlerin arabaları, Kia Motors’un Georgia eyaletindeki fabrikasında geliştirmeyi veya 2024 gibi 100.000 araç üretmek için Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir fabrikaya ortak yatırım yapmayı planladıklarını belirtiyordu. Tasarlanan tesisin yıllık tam kapasitesi 400.000 araç olacaktı.

Kia Motors bir Hyundai Motor iştiraki.

Haber ayrıca Hyundai ve Apple’ın gelecek yıl Apple otomobillerinin bir “beta sürümünü” piyasaya sürmeyi planladığı bilgisini içeriyor.

Geçtiğimiz ay Reuters, Apple’ın otonom araç teknolojisinde ilerlediğini ve 2024 gibi erken bir tarihte kendi çığır açan batarya teknolojisini içerebilecek bir binek araç üretmeyi hedeflediğini bildiren bir haber yapmıştı.

Etiketler