Apple Çin Mağazasından 39.000 Oyun Kaldırdı

Reuters’in haberine göre Apple, yıl sonunu tüm oyun yayıncılarının lisans alması için son tarih olarak belirlediğinden, tek bir günde şimdiye kadarki en büyük yayından kaldırma işlemini gerçekleştirerek Çin mağazasında 39.000 oyun uygulamasını kaldırdı.

Kaldırmalar, Çinli yetkililer tarafından lisanssız oyunlara yönelik baskılar sonrasında gerçekleşti.

Apple, geçtiğimiz günlerde Çin mağazasından 39.000 oyun da dahil olmak üzere toplamda 46.000’den fazla uygulamayı kaldırdı. Araştırma firması Qimai’ye göre, bu durumdan etkilenen oyunlar arasında Ubisoft’un Assassin’s Creed Identity ve NBA 2K20 oyunları da var.

Qimai ayrıca Apple mağazasındaki en iyi 1.500 ücretli oyundan yalnızca 74’ünün tasfiyeden sağ çıktığını belirtti.

Apple, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Söz konusu gelişmelerle ilgili başlangıçta Apple, oyun yayıncılarına, kullanıcıların dünyanın en büyük oyun pazarında uygulama içi satın alımlar yapmalarına olanak tanıyan ve devlet tarafından verilen bir lisans numarası göndermeleri için Haziran sonunu son başvuru tarihi olarak belirlemişti. Ancak sonrasında bu tarih 31 Aralık 2020 olarak revize edilmişti.

Çin’in Android uygulama mağazaları, lisanslarla ilgili düzenlemelere uzun süredir uymakta. Apple’ın ise neden bu yıl düzenlemeleri daha katı bir şekilde uyguladığı henüz net değil.

Analistler, Apple Çin’in içerik düzenleyicileriyle uyumlu olmak için arayı kapatmaya devam ettiğini ve Apple’ın kârını önceki yayından kaldırmalar kadar doğrudan etkilemeyeceği için bu hareketin sürpriz olmadığını belirtti.

Yurtdışındaki şirketlerin uygulamalarını dağıtmalarına yardımcı olan AppInChina Pazarlama Müdürü Todd Kuhns  “Ancak, Çin’in bu yıl onaylanan son derece düşük sayıda yabancı oyun lisansı ile birleştiğinde yalnızca oyun lisansına sahip ücretli oyunları kabul etmeye yönelik bu büyük değişim, muhtemelen daha fazla oyun geliştiricisinin Çince sürümleri için reklam destekli bir modele yönelmesine yol açacaktır. ” dedi.

Etiketler