Libra, Facebook’tan Uzaklaşmak İçin İsmini Diem Olarak Değiştirdi

Facebook tarafından desteklenen kripto para projesi The Libra Association, 2021’de lansman yapmak için düzenleyici makam onayı almayı beklerken bağımsızlığını vurgulamak için hayatına Diem marka adıyla devam etme kararı aldı.

Geçtiğimiz yıl düzenleyicilerin tepkisi ve ödeme sektöründen bir dizi kilit kurumun üyelikten ayrılmasından sonra kripto para hayalleri adeta suya düşmüştü.

Libra Association bankacılık sektöründen pek çok transfer yapmaya devam ediyor, operasyonel hazırlık ve kurumsal yönetişim konularında rehberlik etmesi için HSBC ve Credit Suisse gibi şirketlerden tecrübeli yöneticilerle anlaşmaya devam ediyor.

Dernek ve ödeme sistemi operatörü Diem Networks ayrıca Dahlia Malkhi’nin baş teknoloji sorumlusu, Christy Clark’ın baş hukuk sorumlusu, Steve Bunnell’in büyüme ve yenilikten sorumlu başkan yardımcısı ve  baş hukuk müşaviri yardımcısı olarak atanmasını onayladı.

Diem Association CEO’su Stuart Levey yaptığı açıklamada, “Diem projesi fintech inovasyonunun gelişmesi, müşteriler ve şirketlerin anlık, düşük maliyetli, yüksek güvenlikli işlemler yapabilmesi için basit bir platform sağlayacaktır. Bunu finansal katılımı destekleyecek bir şekilde yapmaya kararlıyız. İhtiyacı olanlara hizmet verirken finansal sistemin bütünlüğünü koruyacak ve yasadışı eylemleri belirlemek ve engellemek için çalışacağız. Diem’i tanıtmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yeni isim projenin büyüyen olgunluğunu ve bağımsızlığını gösteriyor.” dedi.

Tepe yönetim de yerini aldığına göre Diem Association’ın lansman için teknolojik ve operasyonel hazırlığı önceliklendirdiği söylenebilir.

Geçtiğimiz günlerde Financial Times’ta yayınlan bir haber göre Libra faaliyetlerine gelecek yıl Ocak ayına kadar başlamayı umuyor. Dernek, düzenleyici makam onayı alarak ilerlemeye odaklanmış durumda. Bu onay, Libra’ya operasyonel olarak bağlı bir kuruluş için İsviçreli düzenleyici Finma’dan alacakları ödeme sistemleri lisansını da içeriyor.

Etiketler