Salesforce, Slack’i 27.7 Milyar Dolara Satın Aldı

Slack Salesforce

Salesforce.com Inc. ofis mesajlaşma uygulaması Slack Technologies Inc’i 27.7 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma ile Salesforce, Microsoft ile rekabetini keskinleştirmiş oldu.

Bu satın alma Salesforce‘u işletmelerin çalışanlarını, müşterilerini ve iş ortaklarını birbirleriyle ve kullandıkları uygulamalarla birbirine bağlayan bir platform haline getirerek kurumsal portföyünü güçlendirmesini sağlıyor.

Slack için bu anlaşma, COVID-19 salgını sırasında uzaktan çalışmaya geçişten tamamen yararlanmak için mücadele ederken geldi.

Slack, e-postadan daha çevik bir platform olan, anında bir araya getirilen gruplarla sohbetlere bölünebilen gerçek zamanlı mesajlaşmaya odaklanarak işyeri iletişimini değiştirdi.

Ancak Slack’in yaratılmasına yardımcı olduğu mesajlaşma stili; daha büyük, daha eski rakip Microsoft Corp’un, entegre görüntülü ve sesli arama ile benzer Teams ürününü agresif bir şekilde tanıtmasıyla son derece rekabetçi bir alan haline geldi.

Microsoft aynı zamanda Teams uygulamasını pek çok ofis yazılım paketine ekleyerek pandemi döneminde şirketleri cezbeden bir tasarruf imkanı sağlamış oldu.

DA Davidson analisti Rishi Jaluria yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma ile Salesforce işbirliği alanında ve şirket iletişiminde ilerlerken Slack de teknoloji sektörü dışındaki şirketlere de ulaşma imkanı bulacak.” dedi.

Slack hissedarları her Slack hissesi başına 26.79 dolar nakit ve 0.0776 Salesforce hissesi elde edecek veya Perşembe kapanış rakamlarına göre hisse başına 45.5 dolar alacak.

Anlaşma sırasında Slack hisseleri 43.73 dolara gerilerken Salesforce ise %4’ün üzerinde değer kaybetti.

Barclays analisti Raimo Lenschow, “Salesforce hisseleri, söz konusu büyüklükte bir alım satım göz önüne alındığında kısa vadede belirli bir aralıkta seyredecektir ancak bizler bu anlaşmanın Müşteri İlişkileri Yönetimi’ne sağlayacağı faydaya inanıyoruz ve hisselerin toparlayacağını hep birlikte göreceğiz.” dedi.

Refinitiv’den alınan IBES verisine göre Salesforce üçüncü çeyrekte 5.42 milyar dolar gelir bildirerek analistlerin 5.25 milyar dolarlık tahmininin üzerine çıkmıştı.

Salesforce ayrıca şirketin CFO’su Mark Hawkins’in Ocak’ta emekli olacağını ve yerine Hukuk departmanı başında bulunan CLO Amy Weaver’ın geleceğini duyurmuştu.

Etiketler