İspanya “Google Vergileri” Dahil Olmak Üzere Yeni Uygulayacağı Vergilerle 6,8 Milyar Euro Toplamayı Umuyor

İspanya hükümetinin taslak bütçesi, hükümetin toplamda 6,8 milyar euro (7,96 milyar dolar) gelir elde etme amacıyla 2021 yılında dijital hizmetler, finansal işlemler, plastik ambalajlar ve şekerli içecekler için yeni vergiler getirmeyi önerdiğini gösterdi.

İspanya, daha önce duyurulduğu üzere %7,7’lik bir açık ve %7,2’lik bir ekonomik toparlanma öngören bütçe planını geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’na gönderdi.

Hükümet bu yıl, iç savaştan bu yana en kötü finansal durum olan %11,2’lik bir resesyon ve Covid-19 salgınının etkisiyle %11,3’lük bir bütçe açığı bekliyor.

Parlamento, tartışmalı iki verginin daha uygulanmasına yeşil ışık yaktı. Adına “Google vergisi” denilen, Google, Amazon ve Facebook gibi büyük teknoloji firmalarından yerel olarak alınan vergiler Avrupa çapında benimsenmeye başladı. Washington ise böyle bir vergiyi ABD şirketlerine tehdit olarak görüyor.

Reklam ve veri satışları gibi dijital hizmetlerdeki %3’lük vergi vasıtasıyla 2021’de yaklaşık 1 milyar Euro toplanması bekleniyor.

“Tobin vergisi” olarak bilinen finansal işlemler vergisi, Alman hükümeti tarafından yönetilen bir başka Avrupa projesi ve bu projenin de önümüzdeki yıl İspanya’da 850 milyon Euro vergi geliri yaratması bekleniyor. 1 milyar Euro’dan daha fazla piyasaya değerine sahip, borsaya kote şirketlerin hisse seneti işlemlerinin vergilendirilmesinde ise %0,2’lik bir oran uygulanacak.

İspanya ayrıca, salgının etkisi ile düşen vergi gelirleri ve pandeminin etkisine karşı koymak için artan kamu harcamaları bağlamında potansiyel olarak zararlı ürünler için başka vergiler yaratmayı veya var olan vergileri artırmayı planlıyor.

İspanyol hükümeti şekerli içeceklere uygulanan katma değer vergisini %10’dan %21’e çıkartarak 2021’de 340 milyon Euro vergi geliri elde etmeyi ve plastik ambalaj vergisi gibi çeşitli “yeşil” vergilerden 1,8 milyar Euro elde etmeyi bekliyor.

Etiketler