Seattle, Uber ve Lyft Sürücülerine Asgari Ücret Sağlanması İçin Yeşil Işık Yaktı

Seattle Şehir Meclisi geçtiğimiz günlerde Uber ve Lyft gibi şirketler için çalışan sürücüleri kapsayacak bir asgari ücret standardını kabul etti.

Ocak ayından itibaren geçerli olacak yönetmelik uyarınca, sürücüler artık saatte en az 16,39 dolar kazanacak. Bu, Seattle’da 500’den fazla çalışanı olan şirketler için geçerli olan asgari ücret.

New York’taki benzer bir düzenlemeden sonra tasarlanan bu yasa, sürücülere yolcu olmadan “seyir halinde” geçirdikleri zamanlarda daha fazla ödeme yaparak bu süreyi azaltmayı amaçlıyor.

Şehir yetkilileri, bunun Uber ve Lyft’in pazarı sürücülerin zararına olacak şekilde aşırı doyurmasını engelleyeceğin düşünüyor… Hem Uber hem de Lyft, New York’taki yasal düzenleme sonrası bazı sürücüleri uygulamanın dışında bırakmıştı.

Lyft yaptığı açıklamada, “Bu plan oldukça kusurlu; binlerce insanın – ki bu sayı yalnızca Lyft için 4.000 – işini yok edecek nitelikte ve araç paylaşımı şirketlerini Seattle’dan uzaklaştıracak.” dedi.

Uber, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Şehir verilerini ve bir sürücü anketini inceleyen Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve New York’taki New School’daki araştırmacılar, sürücülerin üçte birinin haftada 32 saatten fazla çalıştığını ve saatte yalnızca 9,70 dolar kazandığını ortaya koydu.

Diğer yandan, Uber ve Lyft tarafından sağlanan veriler baz alınarak yapılan bir araştırma, Seattle’daki araç paylaşımı şirketlerinde çalışan çoğu sürücünün yarı zamanlı çalıştığını ve kazançlarının şehirdeki ortalama kazanca yakın olduğunu bildiriyor. Bu da sürücülerin düşük ücretle tam zamanlı çalışan oldukları algısına meydan okuyor.

Etiketler