Spotify “Sanal Etkinlikler” İsimli Yeni Bir Özellik Geliştiriyor

Koronavirüs salgını bazı endüstrileri fazlasıyla sarstı. Salgınla birlikte değişen sosyal hayatın içinde müzik konserlerine en azından aşı bulunana kadar pek de yer yokmuş gibi görünüyor.

Önemli teknoloji devleri artan bir hızla programlarını sanal ortamlara taşımaya devam ediyor; bu akıma katılan son büyük şirket de Spotify oldu. Mühendis Jane Manchun Wong, attığı yeni bir tweet ile dijital müzik platformu Spotify’ın “Virtual Events” (“Sanal Etkinlikler”) isimli yeni bir özellik geliştirdiğine dikkat çekti.

Müzik endüstrisi, özellikle de sanatçılar, ekstra gelir için canlı konserlere ve şovlara güveniyorlardı. Ancak salgın koşulları altında büyük kalabalıkları bir araya getirdiği ve toplum sağlığını tehlikeye atabileceği için konserlerin ikinci plana atılmasına sebep oldu.

Spotify, “Virtual Events” özelliği ile bu sorunlara cevap verebilecek bir çözüm geliştiriyor. Yorumcular çok geniş bir kullanıcı altyapısı olan Spotify’ın bu değişiklikleri hayata geçirmekte zorlanmayacağını düşünüyor.

Spotify; Ticketmaster, Songkick, Resident Advisor, Eventbrite, AXS ve eplus gibi bilet satış devleri ile halihazırda işbirliği içinde ve bu da Spotify’ı bu hedefleri gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor.

Dahası, insanlar evde giderek daha fazla vakit geçirdiği için Spotify’ın iş ortakları da sanal konser fikrine oldukça sıcak bakıyor. Sanal konserlerin düzenlenmesi ve yaygınlaşması işlerin neredeyse tamamen durduğu Covid-19 koşullarında müzik sektörünün ayakta kalmasına yardımcı olacak.

Wong’un attığı tweet, yaklaşan etkinliklerin “Upcoming Virtual Events” bölümünde bir liste olarak görülebileceğini belirtiyor. Bunların yanında, çok geniş bir kullanıcı tabanı olan Spotify’ın bu sanal etkinlik özelliğini hayata geçirebilmesi için politikasında bazı düzenlemelere gitmesi gerekiyor.

Bu özellik hala gelişme aşamasında ve kullanıcılar için erişilebilir değil. Kesin olan bir şey varsa bu da Spotify’ın “Virtual Events” bölümünü geçici veya kalıcı olarak hayata geçireceğidir.

Etiketler