Koronavirüs Nedeniyle Ana Yolculuk İşi Sekteye Uğrayan Lyft, ABD’deki Araba Kiralama İşini Genişletiyor

Özellikle ABD’de yavaşlama belirtisi göstermeyen ve acımasızca Lyft’in ana işini zayıflatan pandemiyle birlikte; şirket, bu durgunluğu bir nebze karşılamak için kiralık araba hizmetini genişletiyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde, Alman şirket Sixt ile yaptığı ortaklıkla birlikte tüm ABD’li Lyft müşterilerine genişletilmiş bir araç kiralama hizmeti duyurusu yaptı. Bu hamleyle Lyft, geçen sene Kaliforniya’da kiralık araba denemeleriyle başladıkları hareketi büyütmüş oldu.

Lyft’in Global Operasyon Başkan Yardımcısı Cal Lankton bir basın bülteninde “Araç kiralama vizyonumuzla; ulaşım için kiracıların seveceği şekilde tamamen entegre, pürüzsüz ve şeffaf bir deneyim sunuyoruz.” dedi.

İş seyahatlerindeki durgunluğun kiralık araba sektörüne de bir şok dalgası göndermesinin ve nihayetinde Hertz’in iflasına yol açmasının ardından; Amerikalıların her zamanki yaz tatillerini daha güvenli şekilde yapmanın yollarını aramaları üzerine araba kiralama taleplerinde bir artış yaşandı.
Sixt için bu anlaşma, 2011’de başlayan ABD’deki varlığını genişletmenin bir yolu. Şirket bu ayın başlarında, New York JFK Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere, son dönemde kötü durumda olan Advantage Rent A Car’dan birkaç önemli havaalanı şubesi satın aldı. Yine de Alman şirketi, ABD’li rakiplerinin karşılaştığı dertlere karşı bağışıklık kazanmış değil. Şirket ilk çeyrekte 5,1 milyon euro zarar bildirdi, ikincisinin ise daha da kötü olacağına dair uyarıda bulundu.

Şirketin kurucusunun büyük torunu ve şimdiki CEO’su Alexander Sixt, durgunluğun ortasında agresif iş geliştirme hareketi için ilham kaynağı olarak benimsediği Formula 1 şampiyonu Ayrton Senna’dan şu alıntıyı yaptı: “Güneşli olduğunda yarışı kazanmanın zor olduğunu söyler, ancak yağmur yağdığında 16 arabayı kolayca geçebilir.”

Lyft bir muson yağmurunun ortasında. Uber’in aksine, sadece Kuzey Amerika’da faaliyet gösteriyor ve ulaşım sektöründe yaşadığı derin kayıplara karşı bir yiyecek dağıtım birimi yok.

Mayıs ayında paylaştığı bilgilerde Lyft; ABD’de hafif bir toparlanma görülmeye başlandığını, ancak yolculuk talebinin normal zamanlara göre hala %70 daha az olduğunu belirtti.

Etiketler