Amerika Birleşik Devletleri’ndeki WeChat Yasağı Kullanıcıların Çin’deki Aileleri ile Olan Bağlarını Koparıyor

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Çin kökenli popüler mesajlaşma uygulaması WeChat’in kullanımını yasaklaması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milyonlarca kullanıcının Çin’deki aileleri ve arkadaşlarıyla olan bağlarını koparacak. Milyonlarca kullanıcı iki ülke arasındaki anlaşmazlıkta mağdur olmaktan korkuyor.

Çinli internet devi Tencent Holding’in sahibi olduğu WeChat; Çinli öğrenciler, gurbetçiler ve Çin ile kişisel veya iş kaynaklı bağlantısı olan Amerikan vatandaşları arasında popüler bir uygulama. Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan en popüler mesajlaşma uygulamaları olan WhatsApp, Telegram ve Facebook Messenger ise Çin’de yasaklı durumda.

“Bilgiye olan serbest erişim için Amerika Birleşik Devletleri’ne geldim. Trump tarafından hedef alınıyormuş gibi hissediyorum. Arkadaşlarım ve ailemle olan bağımın kopacağını düşünerek, sürekli bir korkuyla yaşıyorum.” Bu sözler, University of Delaware’de yüksek lisans öğrencisi olan Çinli Tingru Nan’a ait.

Bir analiz firması olan Apptopia’ya göre, bu yasak Amerika Birleşik Devleri’nde yaşayan 6 milyondan fazla Çinlinin erişimini etkileyecek. Geçtiğimiz 3 ay boyunca, WeChat Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama 19 milyon günlük kullanıcıya ulaşmıştı.

Anavatanlarında zorlayıcı güvenlik önlemleri çerçevesinde çalışmaya uyum sağlamış göçmenler, henüz Amerika’dayken yedek planlar üzerinde çalışıyorlar.

Bazı WeChat kullanıcıları Çin’de hala kullanılabilir sınırlı sayıdaki uygulamalardan olan Microsofta’a ait Skype ve LinkedIn’e bağlantılarını yedeklemeye başlamış durumda.

Çin’de yabancı uygulamalara erişimi kısıtlayan Great Firewall’u aşmanın bir diğer yolu ise kamusal ağdaki kimliğinizi maskeleyen VPN (sanal özel ağ)’leri kullanmak.

“Çin’deyken Gmail ve Instagram kullanmak için VPN kullanmam gerekiyor. Amerika’da aynı şeylerle benzer şeylere ihtiyaç duyacağımı hiç hayal etmemiştim” Philadelphia’da teknoloji alanında çalışan Tao Lei’nin yorumu.

Allison Chan, Florida’da yaşayan bir Çinli-Amerikalı, her Çin’i ziyaret ettiğinde Çin hükümeti tarafından yasaklanan Amerikan web siteleri olan Facebook, Twitter ve Google’a erişmek için VPN kullanıyor.

Alison Chan, “45 günlük süreçten sonra, VPN ile bağlanıp WeChat’i hala kullanıp kullanamayacağımızı deneyeceğim” diyor. Ayrıca WeChat’in iletişim kurarken kendisi, büyükbabası ve büyükannesi için çok önemli bir araç olduğunu belirtiyor. “Güvenlik hakkındaki tartışmaları anlıyorum ama benim için daha çok ailemle nasıl konuşacağım önemli. Ebeveynlerim büyükbabam ve büyük annem için endişeleniyor çünkü sağlık durumları kötüye gidiyor ve sağlık durumları ile ilgili sürekli bilgiler almak istiyoruz.”

Amerika’daki bazı Çinli gurbetçiler, bunun kötüleşen Amerika-Çin ilişkilerinde art arda gelen hamlelerden sadece biri olduğu için endişeli.

“Ailem, haberleri gördüğünde benim için benden daha çok endişelendi. Ayrıca benden şu an ki politik ortamdan ötürü Çin’e ciddi anlamda geri dönmeyi düşünmemi istediler.” Boston’da Kullanıcı Deneyimi tasarımcısı olarak çalışan Çinli Yun Li’nin konu hakkındaki yorumu.

Etiketler