Kaliforniyalı Startup, Fiziksel Mesafeyi ve Maskeleri Dronelarla İzlemeyi Amaçlıyor

Diğer droneları avlayıp yakalayan dronelar yapan Kaliforniyalı startup Airspace Systems, geçtiğimiz günlerde fiziksel mesafeyi ve yüz maskelerinin olup olmadığını takip etmek için yeni bir yazılım yayınladı.

Bu yazılım, dronelar tarafından çekilen video görüntülerini analiz ederek insanların birbirlerine yakın durdukları zamanları veya toplandıkları alanları belirleyebiliyor; insanların maske takıp takmadıklarını algılayabiliyor. Sistem ayrıca yerleşik kameralar tarafından çekilmiş videoları da işleyebiliyor; Airspace bu sistemi şehirlere ve polis departmanlarına satmayı hedefliyor.

Airspace; bu sistemin yüz tanıma özelliği kullanmadığını, çekilen insan görüntülerini kaydetmediğini ve sistem tarafından çekilen bu görüntülerin Airspace müşterilerine satılmadığını söylüyor. Bunun yerine sistem, belirli bir alanda kaç kişinin birlikte bulunduğuna veya insanların yüzde kaçının maske taktığına dair bilgileri metin tabanlı veriler olarak üretiyor.

Şehirler; bu uyarıların bölge sakinlerine genel mesaj olarak gönderilmesini, dahili olarak temizlik ekiplerine veya kolluk kuvvetlerine yönlendirilmesini seçebilir.

Airspace genel müdürü Jaz Banga, bir röportajda yazılımın bireyleri takip etmediğini söyledi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin Konuşma, Gizlilik ve Teknoloji Projesi’nde kıdemli bir politika analisti olan Jay Stanley, bu tedbirler alınmış olsa bile sistemin hala “davranışlarımızı izleyen robotlara doğru atılmış bir adım” olduğunu söyledi.

Stanley “Makine güvenlik görevlilerinin her hareketimizi izlediği ve her yasa, kural, tüzük veya rehberin herhangi bir ihlalinde düdük çaldığı bir dünyada mı olmak istiyoruz?” dedi. “Bu potansiyel bir kabus.”

Banga’nın amacı ise, şehirdeki kalabalık otobüs durakları veya metro çıkışları gibi yerleri izleyerek yardımcı olmak.

“Bu sayede daha iyi engeller tasarlayabilirsiniz. Belirlenen bölgeleri – izin verilirse – dezenfekte edebilirsiniz. Bu sistem, daha güvenli ortamlar oluşturmak için size daha fazla hedefleme sağlıyor.”

Etiketler