İşte Boston Dynamics’in Koyunları Profesyonelce Güden Robot Köpeği Spot’un Yeni Videosu

Hayvan sürülerini gütmek sanatında ustalaşabilen sadece insanlar ve köpekler değil. Dynamics’in dört ayaklı robot köpeği Spot, koyunları mera boyunca yönlendirirken gayet iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor. Robotik yazılım şirketi Rocos tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni bir videoda Spot, Yeni Zelanda otlaklarında dolaşıyor ve bir grup koyunla çobanlık becerilerini gösteriyor.

Rocos’un videosu, insanların gözetimi olmadan koyunları toparlamak gibi, robot Spot’un mümkün kılmaya yardımcı olabileceği çeşitli hassas tarımcılık uygulamalarını sergiliyor.

Rocos’un YouTube video açıklaması şu şekilde: “Boston Dynamics’in Spot’u gibi robotlar, verimlilik tahminlerindeki doğruluk payını artırıyor, işçi eksikliği sıkıntısını rahatlatıyor ve çiftçilikte hassasiyet yaratıyor.”

İlgili videoda Spot – sadece kızılötesi kameralar, gerçek zamanlı haritalama teknolojisi ve gelişmiş sensörler kullanarak – bostanda yürüyüş yapıyor, kayalık tepeler gibi zorlu arazilerde gezinebiliyor, ahşap bir köprüden geçiyor ve en sonunda da bir koyun sürüsünü güdüyor.

Rocos, videoda şirketin bir grup Spot robotu uzaktan yönetebilmek için bilgisayarlı bir sistem oluşturmayı planladığını söylüyor. Bu sistem, robotların birbirinde bağımsız çalışmasını sağlayacak; bu da büyük çiftliklerde ve tarlalarda çalışan insanlara zaman kazandıracak.

Spot’un yaptığını anlamak hiç zor değil. Boston Dynamics robotları halihazırda doktorlara koronavirüs hastalarını değerlendirmede yardımcı oluyor, halka açık parklarda sosyal mesafe protokollerinin korunmasını hatırlatıyor.

Çobanlık yapabilen robotlar tamamen yeni bir fikir değil. 2013’te, Avustralya’nın Sydney kentindeki robot araştırmacıları, sığırları tarladan yakındaki bir mandıraya başarıyla yönlendiren Rover adında gerçek bir robotu test etmişti.

Etiketler