Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot BP Rafinerisinde Yeni Numaralar Öğreniyor

Reuters’in yayınladığı habere göre Boston Dynamic’in robot köpeği Spot, BP rafinerisinde yeni numaralar öğrenmeye başladı.

Meksika Körfezi’nde 305 km açıkta bulunan BP petrol kuyusu platformunda çalışan Boston Dynamics robot köpeği Spot, ölçüm cihazlarını kontrol ediyor, korozyon tespit ediyor, tesisin haritasını çıkarıyor ve hatta sondaj platformunda metan kontrolü bile yapıyor.

BP’nin tesis teknoloji müdürü Adam Ballard, Spot tarafından yerine getirilen görevlerin rafineride çalışan insan sayısını azaltarak insan yaşamını daha az tehlikeye attığını dile getirdi. Ayrıca Spot, çalışanların başka işlerle ilgilenmelerini sağlıyor.

Ballard yaptığı açıklamada, “Günde birkaç saat birkaç operatör tesisi gezer, ölçüm cihazlarını okur, kulağa doğru gelmeyen sesleri dinler, anomalileri tespit etmeye çalışır, radara yakalanmayan tekneleri gözetler ve parıltı kontrolü yapar. Spot ile gözetleme işlerini yapıyoruz. Ardından bir operatör merkezden bu bilgileri gözden geçiriyor.” dedi.

Spot aynı zamanda entegre bir gaz sensörüne de sahip. Bu sensör metan sızıntısı tespit ettiğinde robotu kapatmaya programlı.

Ballard, “ Açıkça inanıyoruz ki uzaktan çalışma hazırlığı uzaktan kontrol edilebilen bir robot ile halledilebilir. Hareket ettirerek, yan yatırarak veya zoom yaparak sahadaki gerçek koşulları eş zamanlı olarak inceleyebiliriz.” dedi.

Boston Dynamics şirketlerle yaptığı satış anlaşmalarının koşullarını yayınlamasa da robot köpek Spot 74.500 dolar karşılığında satın alınabiliyor.

BP, gelecekte Spot’un veri toplama kapasitesini insanların sınırlı olduğu alanlara genişletmeyi umuyor.

Ballard son olarak, “İnsan gözünün göremeyeceği şekilde multispektral görüntüleme elde edebiliyoruz.” dedi.

Etiketler