Hyundai, Boston Dynamics’i 1,1 Milyar Dolar Değerlemeyle Satın Aldı

Yapılan açıklamaya göre Hyundai, 1,1 milyar dolar değerlemeyle robot üreticisi Boston Dynamics’in kontrol hissesini SoftBank’tan resmi olarak satın aldı. Bloomberg’in yakın tarihli bir haberine göre anlaşma bir süredir devam ediyordu ve Hyundai için tüketici robotiği sektöründe büyük bir adım anlamına geliyor. Hyundai, şirketin yaklaşık yüzde 80 hissesine sahip olurken, önceki sahibi Softbank, kendisine bağlı bir kuruluş aracılığıyla yüzde 20 civarındaki hissesini elinde tutacak.

Hyundai, yatırımının hizmet ve lojistik robotlarının geliştirilmesine yardımcı olacağını, ancak zamanla “hastanelerde hastalara bakım hizmeti verme” gibi işler için daha insansı robotlar yapmayı umduğunu söyledi. Şirketin diğer ilgi alanları arasında otonom sürüş ve akıllı fabrikalar yer alıyor.

Boston Dynamics, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün bir yan şirketi olarak hayatına başladı. Şirket, DARPA fonunu kullanarak BigDog gibi robotlar yarattıysa da en çok robotlarının internette yayılan viral videoları ile tanınıyor. Boston Dynamics’in iki yıldız robotu, koşup ters takla atabilen iki ayaklı insansı bir robot olan Atlas ve koyun gütmekten salgın sırasında sağlık çalışanlarına yardımcı olmaya kadar çeşitli senaryolarda test edilen dört ayaklı daha küçük bir “köpek” olan Spot’tur.

Şirket Spot’u, depolarda devriye gezmek ve denetleme yapması için otomatize bir yol arayan işletmeleri hedefleyerek Haziran 2020’de 74.500 dolardan satmaya başladı. İnternette şöhreti yakalamasına rağmen Bloomberg, Boston Dynamics’in son yıllarda pek de karlı olmadığını ve bunun yeni bir CEO ve Hyundai’nin rehberliğinde değişebileceğini belirtti.

Şirketin 1992’deki kuruluşundan bugüne 1,1 milyar ABD doları değerine ulaşması epey zaman aldı. Öncelerde araştırma ve geliştirmeye odaklanan Boston Dynamics, bir süre Google çatısı altında zaman geçirdi. Son zamanlarda ise SoftBank ile eski Boston Dynamics CEO’su Marc Raibert’in “gelişmiş robotların neler yapabileceğinin sınırlarını zorlama ve daha akıllı ve daha çevrimiçi bir dünyada faydalı uygulamalar oluşturma misyonuyla” duyurduğu bir anlaşma imzalamıştı.

Hyundai’nin kendi endüstriyel robotları, şirketin ilk müdahale ekipleri tarafından zorlu arazilerde seyahat etmek için kullanılabileceğini düşündüğü “ayaklı araba” konsepti de dahil olmak kendi otomotiv konfor alanındaki fabrikalara odaklanıyor.

Etiketler