Bu Dronelar Ayda 40.000 Ağaç Dikecek, Hedef 2028’e Kadar 1 Milyar Ağaç

Bu hafta dronelar; daha önce bir orman yangını yaşayan Toronto’nun kuzeyinde araziler üzerinde dolaşıyor, toprağa tohumlar bırakarak kuşlar için habitatın yenilenmesine yardımcı oluyor, yerli çam ve ladin ağaçları dikiyor. Projenin arkasındaki Kanadalı startup Flash Forest, teknolojisini bu ay bölgede 40.000 ağaç dikmek için kullanmayı planlıyor. Diğer bölgelere doğru genişledikçe, bu yılın sonuna kadar yüz binlerce ağaç dikilecek. Startup, 2028’e kadar 1 milyar ağaç dikmeyi hedefliyor.

Ağaç diken dronelar kullanan bir dizi yeni startup gibi; şirket bu teknolojinin dünyanın biyolojik çeşitliliğini yeniden artırmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için kullanmak gibi iddialı hedeflere ulaşabilmek amacıyla kullanılabileceğine inanıyor. Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli, küresel ısınmayı 1,5 santigrat dereceyle sınırlamak için 1 milyar hektarlık alana ağaç (kabaca tüm ABD’nin büyüklüğünde bir orman) dikilmesi gerektiğini söylüyor. Yeni ağaçlar dikilirken mevcut ormanların da korunması gerekiyor; ancak şu anda bu sistem iyi çalışmıyor. Flash Forest kurucu ortağı ve strateji sorumlusu Angelique Ahlstrom “Yeniden ağaçlandırmayı ele alan birçok farklı girişim var.” diyor. “Ancak bunlara rağmen, her yıl net 7 milyar ağaç kaybı söz konusu.”

Dronelar ağaç dikmekten çok daha kritik bir konu olan, çünkü yaşlı ağaçlar çok daha fazla karbon depolayabildiği için, ağaçların yok edilmesine çözüm üretmiyor. Ancak daha önce yok olmuş ormanları yenilemek için dronelar kürek kullanan insanlardan daha hızlı ve ucuz bir şekilde çalışabiliyor. Flash Forest’ın teknolojisi şu anda günde 10.000 ila 20.000 tohum kapsülü ekebiliyor; teknoloji ilerledikçe, iki pilotla günde 100.000 ağaç dikilebilecek (Ahlstrom’a göre bir kişi elleriyle bir günde 1.500 ağaç dikebiliyor). Şirket, maliyetleri ağaç başına 50 sente veya diğer restorasyon çalışmalarının dörtte birine indirmeyi hedefliyor.

Şu an Toronto’da devam eden ve British Columbia’daki başka bir dikim çalışmasından sonra şirket yılın ilerleyen zamanlarında Hawaii’de 300.000 ağaç dikme hedefiyle bir restorasyon projesine başlayacak. Ayrıca Avustralya, Kolombiya ve Malezya’da da ağaç dikme denemeleri planlanıyor. Bazı durumlarda finansman ormancılık şirketlerinden, hükümetlerden veya ağaçları yeniden dikmesi gereken madencilik şirketlerinden geliyor. Başka durumlarda ise startup, ürün satışlarını ağaç dikimi olarak bağışlayan şirketler veya ağaç dikerek vergi indirimi alan kimi bölgelerdeki toprak sahipleri için çalışıyor. Ahlstrom, “Hem bu işin çevresinde hayırseverlik var; hem de bu, ağaç dikmek için büyük bir ihtiyaç ve talep içeren sağlam bir iş modeli.” diyor.

Flash Forest, bazı araştırmacıların 200 gigatondan fazla karbon depolayabileceğini tahmin ettikleri 1 trilyon ağaç dikmek için yeni teknolojilere ihtiyaç olduğunu savunuyor. Kuzey Amerika’da ağaçların karbonu verimli bir şekilde depolayabilmeleri için 10-20 yıl büyümeleri gerekiyor, bu nedenle yüzyılımızın ortasında iklim değişikliğine bir cevap verebilmek için ağaçların şimdi mümkün olduğunca çabuk büyümeye başlaması gerekiyor. Ahlstrom “Küresel bir toplum olarak karbon tutma hedeflerimizden bazılarına ulaşmak amacıyla gerekli olduğunu söylediğimiz şeyleri gerçekleştirebilmek için droneların kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorum.” diyor. “Droneların potansiyeline bakarsak, insanlardan 10 kat daha hızlı ekiyoruz.

Etiketler