Tencent Avustralyalı “Şimdi Al Sonra Öde” Şirketi Afterpay’in %5’lik Hissesini Satın Aldı

Avustralyalı “şimdi al sonra öde” firması Afterpay geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, Çinli oyun ve sosyal medya şirketleri grubu Tencent Holdings’in Afterpay Ltd.’in %5’lik hissesini satın aldığını belirtti.

Tencent’in Avustralyalı firmadaki hisse payı, Afterpay hisselerinin Cuma günkü kapanış seviyesine göre yaklaşık 390 milyon Avustralya doları (251,55 milyon dolar) değerinde.

Video oyunu şirketleri Riot Games ve Supercell’de hisse sahibi olan, gıda dağıtımına ve e-ticaret sektörlerine de adım atan Çin teknoloji devi; gelecekte akıllı perakende ve ödeme platformlarına daha fazla odaklanacağını söyledi.

Şirketin anlık mesajlaşma platformu WeChat; kullanıcıların ödeme yapmalarına, uçuş ve otel rezervasyonu ayarlamalarına da olanak tanıyor.

Tencent Baş Strateji Sorumlusu James Mitchell, “Afterpay’in yaklaşımı, yalnızca cazip iş modeli özellikleri için değil; aynı zamanda hizmetinin tüketici trendlerine çok iyi uyum sağlaması nedeniyle de öne çıkıyor.” dedi.

“Şimdi al sonra öde” servis sağlayıcıları; müşterilerine faizsiz taksitlerle ödeme imkanı sağlıyor, müşterilerin kredi kartı veya kredi alma ile ilgili katı kurallardan sıyrılmalarına yardımcı oluyor. Bu nedenle bu şirketler, özellikle de y jenerasyonu arasında, popülerlik kazandı.

Melbourne merkezli Afterpay, etkili ancak büyük ölçüde yeni oluşan müşteri tabanıyla önemli bir pazar olduğunu kanıtlayan ABD’de de önemli ölçüde büyüdü.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bir belgeye göre, Tencent’in Afterpay’deki hisse alımı Mart ayının sonundan başlayarak Nisan ayı içerisinde tamamlandı. 

Etiketler