Telegram Aylık 400 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı

Anlık mesajlaşma servisi Telegram, geçtiğimiz Ekim ayında SEC’e 300 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıkladığı yedi yaşındaki servisin bugün 400 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştığını söyledi.

Rus sosyal ağ sitesi VK’yı da yaratan Pavel Durov tarafından kurulan hizmet; her gün yaklaşık 1,5 milyon kullanıcı eklendiğini ve 20’den fazla ülkede en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu belirtti.

Telegram; Zoom ve Houseparty’ın artan popülaritesi üzerine bu yıl içinde kullanıcılarına güvenli bir video görüşmesi özelliği getirmeye çalışıyor. Bununla birlikte merkezi Dubai’de bulunan şirket; Gram kripto para cüzdanının ve 2018’de ortaya çıkardığı ancak bu yılın başlarında beklemeye aldığı TON Blockchain’in geleceği hakkında bilgi vermedi.

Şirket bir blog yazısında “Telegram ve daha yaşlı rakipleri arasındaki popülerlik farkı daraldıkça, temel varsayımımız giderek daha fazla geçerlilik kazanıyor.” dedi.

Telegram, dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp da dahil olmak üzere onlarca popüler anlık mesajlaşma hizmeti ile rekabet ediyor. Genellikle Facebook’un servisi WhatsApp bir kesinti yaşadığında Telegram’ın kullanıcı sayısında bir artış görülüyor. Durov aynı zamanda WhatsApp’ın en sesli eleştirmenlerinden biri.

Çalışması için telefonun internete bağlı olmasını gerektirmeyen masaüstü uygulamasının yanı sıra; klasör ve bulut depolama gibi bir dizi özellik sunan Telegram, sadık bir kullanıcı kitlesi kazandı.

Ancak bu özellikler; en az birkaç milyon kullanıcının film, şarkı ve uygulamaların yasadışı kopyalarını dağıtmak ve indirmek için bu hizmeti tercih etmesi sonucu platformunun kötüye kullanılmasına da neden oldu. Korsanlık sorunu bugün hala yaygın.

Telegram, hükümet yetkililerinin ve çeşitli şirketlerin görüşlerini her zaman bir miktar göz ardı ederek faaliyet gösteriyor; bu da bazı ilginç kullanım alanları ortaya çıkarıyor. Çin’de yasaklanan Telegram, dünyanın en kalabalık ülkesini en büyük pazarlarından biri olarak görüyor.

Ülkedeki insanlar Telegram’ı indirmek ve çalıştırmak için sanal özel ağları (VPN) kullanıyor. Çin’deki ağır sansürün ortasında Telegram, bu yılın başlarında koronavirüs hakkında doğru bilgiler arayan WeChat kullanıcıları için bir sığınak oldu.

Telegram geçtiğimiz günlerde 20.000’den fazla sticker’a sahip bir sticker dizini ve Android’de yeni bir ek (attachment) menüsü gibi birkaç geliştirmeyi lanse etti. Firma ayrıca, öğrenciler için bir eğitim testleri veritabanı oluşturduğunu ve bu testleri oluşturan içerik üreticilerine 400.000 Euro dağıtmayı planladığını söyledi.

Etiketler