Ev Hapsindeki İtalyan Çocuklar Fortnite Maratonu İle İletişim Ağlarını Zorluyor

İtalya’nın okulları kapatmasıyla birlikte can sıkıntısından kurtulmak isteyen çocuklar, çevrimiçi oyunlara yönelerek internet trafiğinde artışa neden oldu.

Telecom Italia SpA; Avrupa’daki koronavirüs salgınını sınırlamak amacıyla okulların, mağazaların ve restoranların kapatılmasıyla birlikte; şirketin ulusal ağından geçen veri miktarının son iki hafta içinde üçte ikiden fazla arttığını söyledi.

Bu ekstra aktivitenin çoğu, çalışan yetişkinler tarafından kullanılan iş programları ve konferans araması uygulamalarından daha fazla bant genişliği kullanan “Fortnite” ve “Call of Duty” gibi birden fazla oyuncu içeren çevrimiçi oyunlardan kaynaklanmakta.

Oyunlar yenilendiğinde, milyonlarca çocuk en son çıkan 25 gigabaytlık güncellemeyi tek seferde indirmeye çalışırsa, bu oyun trafiği daha da yükselebilir.

Telecom Italia İcra Kurulu Başkanı Luigi Gubitosi analistlerle birlikte yaptığı açıklamada, “Sabit hat ağımız üzerinden internet trafiğinde %70’den fazla artış olduğunu ve Fortnite gibi çevrimiçi oyunların büyük bir paya sahip olduğunu bildirdik.” dedi.

İtalya’nın ulusal karantina ilan etmesiyle, bu hafta temel hizmetler dışında ülkedeki her şey durduruldu. Geçtiğimiz günlerde, Telecom Italia müşterileri tarafından bildirilen internet bağlantısı kopması raporlarında artış oldu. Şikayetlerin sayısı ise günün ilerleyen saatlerinde azaldı.

Şirket gönderdiği emailde şunları yazdı: “Telecom Italia’nın ağı önceki günlere kıyasla mükemmel ve daha yüksek hacimlerde çalışıyor. Bildirilen sorunlar, uluslararası ağın başarısız olması nedeniyle sadece bazı uygulamaları ve interneti etkiledi.”

İngiltere’de de Vodafone Group Plc’nin yerel birimi sözcüsü, hükümetin daha katı sosyal mesafeli önlemler alması ihtimaline karşı şirketin ağ kapasitesini artırdığını söyledi.

Dünyanın önemli ekonomik merkezlerini birbirine bağlayan altyapı operatörleri, seyahat kısıtlamaları ve diğer virüs önlemleri gibi nedenlerle ortaya çıkabilecek internet kullanımındaki keskin artışlara karşı uyum sağlamak zorunda.

İnsanlar kalabalık yerlerden kaçındıkları ve evde kaldıkları için Netflix ve diğer video platformları üzerinden yapılan yayın hacmi de büyüyor olabilir.

Dünyanın en büyük kıtalararası fiber ağlarından birini işleten İsveçli Telia Carrier, trafiğinin Şubat ayında %2,7 büyüdüğünü ve Mart ayında daha da büyük bir artış görüldüğünü söyledi.

Telia Carrier Başkan Yardımcısı Mattias Fridstroem, “Video konferans pazarındaki tüm büyük oyuncular, son 10 gün içinde bant genişliği yükseltmeleri talep etti ve bazıları beş kat artış istedi.” dedi ve ekledi: “Hiç kimse uçuş yapamazsa büyük miktarda ek bant genişliğine ihtiyaç duyulacak.

Etiketler