Apple, Virüs Salgını Nedeniyle Tüm Çin Anakarası Mağazalarını Geçici Olarak Kapatacak

Koronavirüs salgını korkusu artmaya devam ederken ve ölüm sayısı bir hafta öncesine göre iki katına çıkarak 250’yi geçerken; Apple Inc, Cumartesi günü Çin anakarasındaki tüm resmi mağazalarını ve şirket ofislerini 9 Şubat’a kadar kapatacağını söyledi.

Apple, yaptığı açıklamada “Dikkatli bir şekilde ve önde gelen sağlık uzmanlarının en son tavsiyelerine dayanarak, Çin anakarasındaki tüm kurumsal ofislerimizi, mağazalarımızı ve iletişim merkezlerimizi 9 Şubat’a kadar kapatıyoruz.” dedi. Şirket, mağazaların “mümkün olan en kısa sürede” yeniden açılmasını dört gözle beklediğini söyledi.

Geçen haftanın başlarında Apple, virüsün yayılmasıyla ilgili endişeler nedeniyle Çin’de üç mağaza kapattı.

Bu kararıyla Apple, tedbir amaçlı olarak mağazalarını geçici olarak kapatan Starbucks ve McDonald’s dahil olmak üzere birkaç denizaşırı perakendeciye katılmış oldu.

Bu arada pek çok şirket, Çin’deki çalışanların Şubat ayının ilk haftasında evden çalışmalarını ve önemli olmayan iş seyahatlerini durdurmalarını istedi.

Normalde, Çin’deki işletmeler bir hafta süren Ay Yeni Yıl Tatili’nin bitiminden sonra normal faaliyetlerine dönmeye hazırlanıyorlardı.

Apple, hem akıllı telefon satışları hem de tedarik zinciri ve üretimi için Çin’e büyük ölçüde güveniyor. AB InBev ve General Motors Co tarafından işletilen tesisler de dahil olmak üzere Hubei eyaletindeki birçok fabrika, virüs nedeniyle üretimi geçici olarak askıya aldı.

Apple CEO’su Tim Cook, yakın zamanda yaptığı açıklamada şirketin Wuhan’daki tedarikçilerinin olası üretim kaybıyla başa çıkmak için azaltma planları yaptığını söyledi. Virüs salgınının ortaya çıktığı şehir birkaç Apple tedarikçisine de ev sahipliği yapıyor.

Etiketler