Çok Yakında: “Rus Değerlerini” Tanıtan Akıllı Telefon

Yeni taslak düzenlemelere göre; Rusya’da satılan akıllı telefonlar ve diğer cihazların, ahlaki açıdan sağlam ve geleneksel Rus değerlerini benimseyen yazılımlar önceden yüklenmiş olarak satılması zorunluluğu getiriliyor.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede satılan tüm akıllı telefonların, bilgisayarların ve akıllı TV setlerinin satıştan önce Rus yazılımı yüklenmiş olmasını gerektiren mevzuatı geçen yıl imzaladı.

Federal Tekel Karşıtı Hizmet şu anda ne tür yazılımların zorunlu hale getirilebileceğinin ana hatlarını belirledi.

Reuters tarafından görülen bir hükümet kararı taslağı, bu tür yazılımların “geleneksel Rus manevi ve ahlaki değerlerinin önceliğinin oluşturulmasına” yardımcı olması gerektiğini bildirdi. Bu yazılımlar hem popüler hem de güvenli olmalı.

Yirmi yıllık iktidarı boyunca Putin, Ortodoks Kilisesi ile yakın ilişkiler kurdu. Rusya’yı, – örneğin eşcinselliğe ve cinsiyet akışkanlığına karşı tutumlarda görüldüğü gibi – liberal Batı değerlerinden uzak tutmaya çalıştı. Geçen yıl Financial Times’a verdiği röportajda “Liberal düşüncenin modası geçti.” dedi.

Taslak kurallar; yazılım ve uygulamaların özel şirketler, devlet kurumları veya merkez bankası tarafından değerlendirilebileceğini gösteriyor. Ay sonuna kadar sonuçlandırılacak, daha sonra piyasa oyuncularıyla görüşülecek ve Mart ayında kabul edilmek üzere hükümete sunulacak.

Yazılım gereksinimini destekleyenler, bunun Rus IT firmalarının yabancı rakiplerle rekabet etmelerine yardımcı olacağını umuyor. Ancak yasa, kendilerine danışılmadan kabul edildiğini söyleyen Rus elektronik perakendecileri tarafından muhalif bir şekilde karşılandı.

Rusya, son yıllarda arama motorlarının bazı arama sonuçlarını silmeleri, mesajlaşma hizmetlerinin şifreleme anahtarlarını güvenlik servisleriyle paylaşmaları ve sosyal ağların kullanıcı verilerini ülkedeki sunucularda depolamaları için daha sert internet yasalarını çıkardı.

Etiketler