Hollandalı Sistem Ev Suyunun %85’ini Geri Dönüştürüyor

Hollanda merkezli startup Hydraloop, evsel su atıklarını toplayan ve temizleyen patentli bir su geri dönüşüm sistemi yarattı. Filtre gerektirmeyen sistem insanların atık suyu yeniden kullanmasını ve israfı azaltmasını sağlıyor.

Şirket, sistemin evsel su kullanımını yılda 75.000 litre azaltabileceğini söylüyor.

Sistem kompakt ve otomatik, kullanımı bu sebeple kolay. Hydraloop, ev suyunu toplamak ve temizlemek için patentli teknoloji kullanıyor. Sistem filtresiz çalışıyor, israfı azaltıyor ve çalışmak için çok az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Hydraloop bir filtre yerine sedimentasyon, UV dezenfeksiyonu ve aerobik biyoreaktör gibi çeşitli işlemleri kullanarak suyu temizliyor.

Temizlendikten sonra su; tuvaletlerde, çamaşır makinelerinde veya içme dışında herhangi bir amaçla yeniden kullanılabiliyor. Hydraloop, hane halklarının su tasarrufunu optimize etmesine yardımcı olacak bir uygulama ile birlikte geliyor. Uygulamayla geri dönüştürülen ve kurtarılan su miktarı izlenebiliyor. Ayrıca, örneğin; çamaşır makinesini çalıştırmak için yeterli geri dönüştürülmüş su varsa kullanıcıları bilgilendiriyor. Sistem temizlenen suyu oda sıcaklığında tutuyor ve ısıtma enerjisi israfını da ortadan kaldırıyor.

Etiketler