Visa, Plaid’i 5,3 Milyar Dolara Satın Alıyor

Visa, banka veri paylaşım girişimi Plaid’i satın almak için 5,3 milyar dolar ödeyecek.

Plaid’in ürünleri tüketicilerin finansal bilgilerini Acorns, Betterment, Chime, Transferwise ve Venmo gibi binlerce uygulama ve hizmetle kolayca paylaşmalarını sağlıyor. Bugüne kadar ABD banka hesabına sahip her dört kişiden biri Plaid’i 11.000’den fazla finansal kurumda 2.600’den fazla fintech geliştiricisine bağlanmak için kullandı.

Visa, rakip kart ağı Mastercard ile birlikte geçen yıl Eylül ayında Plaid’de 250 milyon dolarlık bir finansman turuna katıldı ve şirkete 2,65 milyar dolarlık bir değer biçti. Visa tarafından ödenen tutar, şirketi devralmak için rekabetçi bir teklif verme süreci olduğunu gösteriyor.

Plaid’in önceki yatırımcıları arasında Citi, Goldman Sachs ve American Express gibi şirketler bulunuyor.

Visa Başkanı ve CEO’su Al Kelly, “Plaid, şu an sınıfının en iyi özellikleri ve yetenekleri ile hızla büyüyen fintech dünyasında lider bir şirket. Bu satın alma – halihazırda devam eden birçok fintech çabamızla birleştiğinde – Visa’yı geliştiriciler, finansal kurumlar ve tüketiciler için daha fazla değer sağlayacak şekilde konumlandıracak.” diyor.

Plaid’in fintech merkezli iş modeli, hem ABD’de hem de uluslararası alanda Visa için yeni pazar fırsatları sunarken, fintech girişimleriyle daha yakın ilişkiler kurmak için bir geçit sunuyor.

Kelly şöyle ekliyor: “Visa ve Plaid kombinasyonu bizi fintech dünyasının merkez üssüne yerleştirecek, toplam adreslenebilir pazarımızı genişletecek ve uzun vadeli gelir artışımızı hızlandıracak.”

JPMorgan Chase, Plaid’in erken bir kullanıcısı ve hesap verilerini Ekim 2018’de şirkete açtı.

JPMorgan Chase’in eş başkanı Gordon Smith şunları söylüyor: “Visa’nın Plaid’i satın almasının tüketicilere finansal verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla güvenlik ve kontrol sağlamada önemli bir gelişme olduğuna inanıyoruz. Müşteri verilerini korumak ve bu bilgileri güvenli bir şekilde paylaşmalarına yardımcı olmak, Chase için uzun zamandır en büyük öncelik olmuştur. Ortak müşterilerimize harika bir deneyim oluşturmaya devam etmek için Visa ile ortaklık yapmayı dört gözle bekliyoruz.”

Şirket aynı zamanda ABD sınırlarının ötesine genişleyerek Avrupa ve diğer pazarlardaki uluslararası pazarlarda açık bankacılık coşkusunu yaşıyor. Şirket, Avrupa’da büyümesini desteklemek için bir İngiltere ofisi açıyor, İngiltere’nin en büyük sekiz bankası ve neobankalarıyla entegrasyonu destekliyor ve İngiliz fintech işletmelerine ülkedeki kişisel cari hesapların %70’ine anında erişim sağlıyor.

Fotoğraftakiler: Plaid kurucu ortakları William Hockey ve Zach Perret. (Soldan sağa.)

Etiketler