Hava Taksi Şirketi EHang İlk Kez ABD’de Otonom Şekilde Uçuş Gerçekleştirdi

Hava yolcu drone’u işletmesi EHang; “EHang 216” isimli, iki koltuklu ve sürücüsüz uçan taksisini geçtiğimiz günlerde Kuzey Carolina’da tamamen bağımsız olarak uçurdu. Hem ABD hem de Kuzey Amerika’da bu uçuş şirket için bir ilk. Merkezi Çin’in Guangzhou şehrinde bulunan EHang, aracını merkezlerinde ve Avrupa ile Asya’nın farklı bölgelerinde uçurmuştu, ancak ilk kez FAA tarafından uçma onayı alındı. EHang şimdi ABD’de ticari hizmet sunmak için önemli bir gereklilik olan bu onayın yolcularla uçmayı kapsaması için çalışıyor.

Raleigh’de gerçekleşen bu gösteri uçuşunda, iki koltuklu uçağa Kuzey Carolina valisi Roy Cooper da bindi. Nihayetinde EHang, bu araçların; hem yolcuların hem de kargoların kentsel alanlarda, otonom şekilde ve kısa mesafeler arasında taşınması için bir dizi farklı endüstride kullanılmasını umuyor.

EHang yoğun bir 2019 geçirdi. Şirket Aralık ayında Nasdaq’ta halka açıldı. Ayrıca, Guangzhou’da bir hava shuttle servisi operasyonuna başlamayı planladığını; sadece bireysel otonom araç yeteneklerini değil, aynı zamanda birbiriyle uyumlu olarak çalışan birden fazla EHang uçağını nasıl sahaya sürüp çalıştırabileceğini denemek için şehir çapında bir drone taksi hizmeti testleri yapmak istediklerini açıkladı.

Aslında 2019’un sonuna doğru, EHang 216 isimli aracıyla iki deneme uçuşunun eş zamanlı olarak gerçekleştirerek bu testlere yönelik erken bir adım atmış oldu. Şirket, ödeme yapan müşterilerine yaklaşık 40 uçak teslim etti. Her şey planlandığı gibi giderse, önümüzdeki ay uçaklarının ülkede ticari uçuşlara elverişli olduğunu gösteren, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden tam onay almasını sağlayacak test programını tamamlayacak.

Etiketler