Alibaba Lojistik Birimi Cainiao’daki Payını Yükseltmek Üzere 3,3 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Alibaba, kendisine bağlı lojistik şirketi Cainiao’daki yatırımını şirketteki çoğunluk hissesini elde ettikten iki yıl sonra iki katına çıkardı. Çinli dev geçtiğimiz günlerde Cainiao’daki özkaynaklarını %51’den %63’e yükseltmek için ek 23.3 milyar yuan (yaklaşık 3.33 milyar dolar) yatırım yapacağını belirtti.

Alibaba, yaptığı açıklamada yeni çıkarılmış Cainiao hisselerini en son finansman turunda ve aynı zamanda isimsiz bir Cainiao hissedarından da hisse senedi alacaklarını söyledi.

Cainiao, özellikle e-ticaret teslimatları olmak üzere Çin lojistik sektöründe bir organizasyon yaratmak amacıyla 2013 yılında Alibaba ortaklığıyla kuruldu. Ve amacına ulaştı da: Bugün Cainiao, Alibaba’nın ülkedeki lojistik ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılıyor.

Analistler, Eylül ayı sonunda biten 3. çeyrekte 680 milyon dolar ciro elde eden şirketin; sürücülerle, teslimatlarla ve depolarla eşleşerek, e-ticaret platformları Taobao ve Tmall’ın lojistik tarafını – Alipay’in de ödeme taraflarını desteklediği gibi – desteklediğini belirtiyorlar.

Mağazalar sahibi Intime Group, Fosun Group Holding ve birçok diğer lojistik firması da Cainiao hisselerine sahip.

2017 yılında Alibaba, Cainiao’daki payını %47’den %51’e yükseltti ve aynı dönemde beş yıl boyunca lojistik işlerini büyütmek için 100 milyar yuan’dan (14.3 milyar dolar) fazla para harcamayı taahhüt etti.

Çin teknoloji grubu, son yıllarda ülkedeki lojistik sektörüne olan tutkusunu artırıyor. Bu yılın başlarında, şirket STO Express’in yaklaşık %15 değerinde hissesini satın aldı. Yine bu yılın başlarında, Alibaba ayrıca ZTO’nun yaklaşık %10’una, YTO’nun %11’ine ve Best Logistics’in %27.9’una sahipti.

Alibaba geçtiğimiz yıl, hızlı teslimat ve lojistik şirketlerinin e-ticaret firmaları için çok önemli olduğunu belirtti. Şirkete göre, geçen yıl ülkedeki e-ticaret şirketleri tarafından 50,7 milyardan fazla paket dağıtıldı.

Etiketler