Bu Startup, “Süper Arılar” Yaratarak Mahsülleri Kurtarıyor

Bir şirket, çiftçilerin, hızla azalan arı popülasyonları dünyasına adapte olmasına yardım etmek istiyor.

Arjantin merkezli startup Beeflow, arıların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve daha düşük sıcaklıklarda daha iyi çalışmalarını sağlamak üzere onları daha güçlü hale getirmek için özel bir besin (nutrient-packed) formülü geliştirdi. CEO Matias Viel’e göre bu formül, arıların, soğuk havalarda normal şartlarda formülsüz şekilde yapabildiklerden yedi kat daha fazla uçuş yapmalarına olanak sağlıyor.

Arı popülasyonu çarpıcı bir şekilde düşüyor ve bu, arıların ABD’nin yıllık ekin üretimindeki yaklaşık 20 milyar dolarlık katkısını tehdit ediyor. Arılar, dünyadaki tüm mahsüllerin yaklaşık üçte birinin tozlaşmasından (polen yayarak döllemek) sorumlu olsa da parazitler, böcek ilaçları ve iklim değişikliğine bağlı olarak arı kolonilerinin sayısı hiç olmadığı kadar azalmış durumda.

Viel, “Eğer o dönemde kötü hava koşullarına sahipseniz ve arı faaliyeti saatleriniz düşükse, mahsülleriniz çok iyi olmayacaktır. Sağlıklı arılarla ve güçlü bir bağışıklık sistemiyle arıların daha iyi çalışıp daha iyi performans gösterebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Arı yetiştiriciler şeker, su ve tescilli ilaçlar içeren bitki bazlı formül ile haftada bir kez arıları besliyorlar.

2019 yılının Şubat ayında şirket, büyük bir Kaliforniya badem çiftçiliğinde formülü test etmeye başladı. Bademe yönelik artan talebe yetişmek için daha fazla badem ağacı diken çiftçiler, özellikle mahsüllerine polen yayacak yeterli sayıda arıyı bulmakta zorlanıyorlar. Badem çiftçileri genellikle tozlaşma sezonu için dönüm başına 2 – 2,5 arı kovanı kiralıyorlar fakat Viel, maliyetlerin kovan başına 50 dolardan 230 dolara yükseldiğini söylüyor.

Kaliforniya Badem Yüzölçümü Raporu’na (California Almond Acreage Report) göre, Badem mahsülleri 2016’da 1.2 milyon dönüm araziyi kaplarken 2017’de 1.3 milyon dönüm araziyi kaplıyor. Kaliforniya, dünyadaki bademlerin yaklaşık %80’ini üretiyor. Buna ek olarak, bademlerin yaklaşık iki ila üç haftalık kısa bir tozlaşma süresi bulunuyor. Bu zaman süresince soğuk havalar, arıların performansını etkiliyor.

Arılar en iyi besinlerle beslendikten sonra ekip, bir dal üzerindeki bir çiçek grubunu seçiyor ve beş dakika boyunca izliyor. Ardından kaç tane arının ziyaret ettiğini hesaplıyor. Bu egzersiz, bir çiftliğin çeşitli yerlerinde tekrar ediliyor. Şirket henüz bir arının performansını ölçmek için otomatik bir yola sahip değil.

Formül ayrıca, arıları zorunlu olarak ilgilenmedikleri belirli bir hedef mahsülü tozlaştırmaya şartlandırıyor.

Badem denemesinden elde edilen sonuçlar hala analiz ediliyor olsa da Beeflow, Arjantin’de badem, yaban mersini, elma ve kivi için mahsul verimindeki %90’a kadar artışla başarıyı deneyimlediğini söyledi. Şirket ayrıca Oregon’daki bir çiftlikte yaban mersinlerinin büyüklüğünü %22’ye kadar artırdı.

Haziran ayında şirket, risk sermayesi şirketi Ospraie Ag Science’tan 3 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Bu fonları Los Angeles’ta bir ofis kurmak ve ABD’de bir ekip oluşturmak için kullanmayı planlıyor. Viel, “Bu uzun bir yolculuk olsa da başlıyoruz — ve bunun tarım endüstrisine önemli bir değer katabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Etiketler