Afrika Lojistik Startup’ı Lori Systems, Çinli Yatırımcılar Tarafından Yönetilen A Serisi Yatırım Turunu Tamamladı

Afrikalı talep üzerine (on-demand) kamyon taşımacılığı lojistik şirketi Lori Systems, Çinli yatırımcılar Hillhouse Capital ve Crystal Stream tarafından yönetilen A serisi turunu tamamladı.

Katılan diğer yatırımcılar arasında Nijerya ve ABD merkezli EchoVC, Flexport CEO’su Ryan Petersen ve Nijeryalı girişimci Iyinoluwa Aboyeji bulunuyor.

Lori Systems, A Serisi miktarını açıklamadı. DealStreet Asia, tur miktarının 30 milyon dolar olduğunu bildirdi, ancak Lori Systems’in CEO’su Josh Sandler bunu doğrulamadı.

Şirket, bir Medium gönderisinde ön raporlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurucu ortaklardan Jean-Claude Homawoo TecCrunch’a gizliliğin sebebi olarak “Lori, en önemli konu olan ‘sınır piyasalarındaki maliyeti düşürmek’ misyonumuzdan uzak bir ölçüt olduğunu düşündüğümüz için şimdiye kadar aldığı yatırımların ayrıntılarını hiç yayınlamadı.” dedi.

Financial Times, Lori’nin altığı toplam yatırım tutarının 20 milyon dolar olduğunu belirtti. Haziran ayındaki bir SEC Form D filing’de, Lori Systems 29 milyon dolarlık özsermaye bildirdi, ancak hangi partilerin dahil olduğuyla ilgili detaylara yer verilmedi.

2016 yılında Kenya’da kurulan şirket, Uber benzeri bir sürücüler ve ticari ortaklar ağı üzerinden mobil tabanlı ve isteğe bağlı (on-demand) kamyon taşımacılığı lojistik hizmetleri sunuyor. Lori Systems, Doğu Afrika’da Kenya ve Uganda’da faaliyet gösteriyor.

Şirket Eylül 2019’da kamyon lojistik şirketi Kobo360 ile rekabet halinde olduğu Nijerya’ya genişledi.

Lori Systems CEO’su Josh Sandler “ Bu turu operasyonları hızlandırmak, teknolojimizi geliştirmek ve sınıfında en iyi takımı işe almak, böylece lojistik sektöründe küresel devrimler yapmak için kullanıyoruz.” dedi.

Şirket geçtiğimiz günlerde eski Quona Capital ortağı Efayomi Carr’ı ve EchoVC’den Nijeryalı Uche Ogboi’yi CFO olarak işe aldı.

Lori Systems, 2017 yılında Startup Battlefield Africa’yı kazandı.

Etiketler