İsveçli Startup, Yiyecek İsrafını Azaltmak İçin Akıllı Bir Buzdolabı Geliştiriyor

Uygulaması tüketicileri, kullanılmayan yiyeceklerini indirimli olarak satmak isteyen restoranlar ve marketler gibi işletmelerle buluşturan İsveç startupı Karma, yiyecek israfını daha da azaltmak için akıllı bir buzdolabı geliştiriyor. Ayrıca startup, kullanıcıların Karma uygulamasıyla kilidini açabilecekleri cihaza ilişkin Electrolux ile ortaklık kuruyor.

Projede yer alan marketler ve restoranlar, fazla yiyeceklerini, metro istasyonları gibi yerlere konumlandırılacak olan buzdolaplarında saklayabiliyor.

Birleşik Milletler’in Gıda ve Tarım Organizasyonu’na göre, her yıl küresel olarak üretilen tüm yiyeceklerin yaklaşık üçte biri israf ediliyor. Bu, toplamda 1,3 milyarlık ton atık ve neredeyse 1 trilyon dolar zarar anlamına geliyor.

Karma gibi uygulamalar, genel tüketici davranışlarını etkilemek üzere çalışıyorlar. Belki daha da önemlisi, insanları yiyecek israfını azaltma fikrine alıştırıyorlar. Bununla birlikte, bu uygulamalar, hem tüketicilerin hem de işletmelerin tasarruf yapmasına olanak tanıyor.

Etiketler