Yosun Bazlı Bebek Bezi Yıkanabiliyor, Tekrar Kullanılabiliyor ve Doğada Çözünebiliyor

Ürün tasarımcısı Luisa Kahlfeldt’in Sumo bebek bezi, estetik bir görünümü, en yeni kumaşlar ve yapıyla birleştiriyor. Japon sporundan ilham alınarak isimlendirilen Sumo, pazarlanan ilk mono-materyal bebek bezi. Kumaş, okaliptüs ve yosun özlerinden oluşan pürüzsüz, yumuşak ve antibakteriyel bir materyal olan SeaCell’den yapıldı.

SmartFiberAG, SeaCell’i sürdürülebilir bir süreçle üretiyor; deniz yosunu hiçbir şekilde işlenmiyor. Doğal uzama yöntemi olan örgü ipliğinin kullanıldığı bebek bezi, bir sarma bandı ile kapanmasına olanak veren yerleşik bir esnekliğe sahip. Bu özellik, Velcro bant veya düğme gibi ekstra parçalara ve malzemelere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ürünlerin tek bir materyal içeriyor olması ise geri dönüşümü çok daha kolay hale getiriyor.

Sızıntıyı minimumda tutmak üzere Kahlfeldt, biyoçözünür su yalıtımı bileşeni EcoRepel’i bebek bezine dahil etmek için İsviçre şirketi Schoeller ile ortaklık kurdu. Bebek bezleri birçok kez yıkanıp tekrar kullanılabiliyor. Sumo bebek bezi, Eylül 2019’da ulusal İsviçre James Dyson ödüllerini kazandı ve şu anda Kasım 2019’da açıklanacak olan uluslararası büyük ödül için değerlendiriliyor. 

Materyal bilimi, yeniden kullanım ve yaratımın büyüleyici bir kombinasyonu. Çeşitli işlemlerden kalan atıkların ve eski maddelerin yeniden kullanılması, plastiğin yerini alacak yeni ürünlerin yaratılmasına yardımcı oluyor. Benzer inovasyonlar ise sürdürülebilir şekilde yetiştirilen ve hasat edilen bitkilerden üretilen biyoçözünür plastiklerin yaratımına odaklanıyor.

Etiketler