Gerçekten Dinlenmek İçin Hafta Sonu Eve İş Getirmemenin 4 Yolu

Eve iş bırakmayı sevdiğimiz kadar, yapılacaklar listemizin hafta sonu bizi eve kadar takip etmesine izin vermek de çoğumuzun sıkça düştüğü bir tuzak. Koşuşturma kültürünün yükselişi, çevrimiçi eğilimlerimiz ve sınır koyma konusunda çektiğimiz zorluklar nedeniyle kişisel zamanımızla çalışma zamanımızın karışmasına izin vermek çok kolay. UMass Lowell’in Manning School of Business’taki işletme bölümünde yardımcı doçent olan Elana Feldman, birçok insanın hafta sonu işten uzak kalmaya gücünün yetmeyeceğini düşündüğünü söylüyor.

Columbia Üniversitesi’nde misafir profesör ve klinik psikolog olan Traci Stein, bağlantıda olmamayı başaramadığımızda hafta sonlarını sabote etme riskini aldığımızı söylüyor. “İşinizi eve getirme konusuna ilişkin problem şu: bunu yaparken ailenize, arkadaşlarınıza veya kendinize zaman ayıramazsınız.” İşinizin olmadığı bir hafta sonu, boş zamanınızdan keyif almanıza olanak veriyor ve bunun yanında pazartesi gününe gerçekten dinlenmiş bir şekilde başlamanızı sağlıyor. Feldman, “İnsanlar gerçek bir mola deneyimi yaşadıklarında genellikle daha az yorgun, daha pozitif ve işlerinde verimli olmak için gereken çabayı daha iyi gösterebilecek bir şekilde işe dönüyorlar.” diyor.

Elbette, tamamen işten uzak kalmak söylenildiği kadar kolay olmayabilir — fakat bu ipuçları size yardımcı olacaktır:

Tercih ettiğiniz iletişim şekli konusunda net olun

İşten uzak kalmak, tüm hafta sonu gelen kutunuzu protesto etmeye çalışmaktan daha fazla bir çaba gerektiriyor. Feldman, “Sınır belirlemeye ilişkin açık bir konuşmayı da gerektiriyor.” diyor. Feldman’a göre, eğer belirlemek istediğiniz sınır acil olmayan iş e-maillerine mesai saatleri dışında yanıt vermekten vazgeçmekse, yöneticinize karşı açık olmalısınız. Patronunuza pazartesi gününe kadar e-maillere bakamayacağınızı söyleyebilirsiniz; böylece gerçekten acil bir durum olursa sizi araması veya mesaj atması gerektiğini bilecektir.

Programınızı daraltın

Deep Work adlı kitabında teknoloji uzmanı Cal Newport, iş görevlerinize odaklanmak için belirlenmiş zaman dilimleri oluşturmanızı öneriyor. Newport, işe ilişkin katı sınırlar koymanın faydasının “sabit program verimliliği” olarak adlandırılan bir şey olduğunu söylüyor. Temel öncül şu: belirli bir zamanda işten tamamen uzak olduğunuzu bildiğiniz takdirde, iş günü içinde daha verimli olacaksınız ve böylece henüz bitirmediğiniz şeyleri eve getirmek sizin için daha az cazip olacak.

Haftada bir günü “geç saate kadar çalışma günü” olarak belirleyin

Gerçek şu ki, hepimizin tahmin edilebilir işleri yok. Bu nedenle, bir günü “geç saatlere kadar çalışma” günü olarak belirlemek fazladan zaman gerektiren bir projeyi bitirmenize yardımcı olabilir. İdeal olarak bu, hafta içinde belirli bir gün olacak; böylece bunu planlayabileceksiniz ve evle ilgili gerekli düzenlemeleri önceden yapabileceksiniz.

Tamamlanmamış şeylere ilişkin rahat olun

Çalışma zamanlarınıza sınırlar koymak sizi zorluyorsa, yapılacaklar listenize ilişkin daha gerçekçi beklentiler belirlemeniz gerekebilir. Stein, “Kendinize, her şeyi yapmayı denemeyi bırakırsanız ne olacağını sorun.” diyor. “Kendinize bugün neler yapılması gerektiğini ve nelerin bekleyebileceğini sorun.” Görevlerinize dürüst bir bakış açısıyla baktığınızda, pazartesi gününe kadar işten uzak kalmak konusunda daha az suçlu hissedeceksiniz. Feldman, gelecek haftanın yapılacaklar listesini yapmak için hafta sonundan hemen önce birkaç dakika ayırmayı öneriyor. “Bu tip listeler rahatlatıcı olabilir çünkü zihninizde olan görevleri resmederler ve böylece onları unutmak konusunda daha az stresli hissedersiniz.”

Etiketler